Dieta (Portal) dr Dukana – czy jest zdrowa? | JeszFresh.pl

Dieta Portal (Proteinowa) od dr Dukana – czy rzeczywiście jest zdrowa?

30 Grudzień 2011
Komentarz 7
30 grudnia 2011, Komentarz 7

Na diecie dr Dukana podobno wszyscy chudną... ale czy to prawda?

Na czym polega fenomen diety dr Dukana, czy warto ją stosować i czy jest bezpieczna dla zdrowia? Na te pytania najczęściej szukamy odpowiedzi przed rozpoczęciem diety zwanej inaczej portal lub białkową.

Dieta portal została podzielona na cztery fazy. Główna zasada polega na przestrzeganiu kolejności kolejnych faz określonych w planie żywieniowym.

Faza I

Kuracja dr Dukana polega na stosowaniu się do określonych zaleceń i wskazówek żywieniowych. Jest podzielona na trzy etapy. Na początku, czyli przez około 10 dni stosujemy fazę uderzeniową, podczas której możemy spożywać tylko chude produkty białkowe, a więc eliminujemy z diety tłuszcz pochodzenia roślinnego oraz węglowodany. Przez ten czas nie możemy jeść także warzyw i owoców. Jadłospis jest monotonny, pozbawiony podstawowych składników odżywczych, mineralnych oraz witamin. W tym właśnie czasie momentalnie „chudniemy”, tracąc nawet 5 kg, przy czym kaloryczność posiłków nie jest w żaden sposób ograniczona (jednak ile możemy zjeść chudego sera, popitego wodą w ciągu dnia)… Warto wspomnieć, że faktyczne spalanie tkanki tłuszczowej podczas stosowania diety odchudzającej następuje po 10 dniach, wcześniej tracimy wodę oraz masę mięśniową. Dlatego te 5 kg nie przyniesie nam żadnych korzyści. Dodatkowo racjonalna utrata masy ciała to około 0,5 do 1 kg w ciągu tygodnia (na początku mogą to być 2 kg). Odchudzając się według tej zasady nie doświadczymy tzw. efektu jojo.

Faza II

Kolejna faza diety portal to stopniowe wprowadzanie warzyw, które możemy spożywać co kilka dni. Etap ten ma na celu kontynuowanie procesu utraty wagi, w sposób kontrolowany i wolniejszy. Trwa do czasu osiągnięcia pożądanej masy ciała. De facto będąc na diecie dukana możemy przez kilka miesięcy w ogóle nie spożywać olejów roślinnych, orzechów, warzyw strączkowych, owoców i produktów węglowodanowych!

Faza III

Etap trzeci to utrwalenie uzyskanej wagi. Jest to faza, która ma nie dopuścić do powstania efektu jojo. Dwa razy w miesiącu można zjeść posiłek, na który mamy ochotę bez żadnych ograniczeń jeśli chodzi o rodzaj produktów. Ma to być swoista nagroda za wytrwałość i podwyższenie motywacji do dalszego stosowania diety.

Faza IV

Ostatnią fazą diety jest stabilizacja, która polega na powrocie do dawnych nawyków żywieniowych, z wyjątkiem jednego dnia w tygodniu, podczas którego stosujemy dietę białkową. Dieta dr Dukana nie może być uważana za zdrową dietę odchudzającą z tego chociażby względu, że nie uczy prawidłowych nawyków żywieniowych. Odpowiednio skomponowane jadłospisy mają za zadanie nie tylko zmniejszenie masy ciała, ale również zwiększanie świadomości w zakresie prawidłowego  żywienia, co zapobiega powstaniu efektu jojo, a także chorób dietozależnych (cukrzycy typu II, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i innych).

Czy na diecie portal naprawdę schudniesz?

Faktycznie diety o zwiększonej zawartości białka sprzyjają utracie masy ciała, nie oznacza to jednak  eliminacji pozostałych równie ważnych składników pokarmowych. Dlatego dieta portal nie jest dietą pozwalającą na zdrową i bezpieczną utratę masy ciała. Stosując dietę zbilansowaną (ułożoną przez dietetyka, bądź według zasad prawidłowego żywienia) nie ma ograniczeń co do wieku, stanu zdrowia czy stanu fizjologicznego – każdy może, a nawet powinien odżywiać się w ten sposób. Dieta Dukana natomiast nie jest odpowiednia dla dzieci, młodzieży, kobiet planujących ciążę, będących w ciąży lub karmiących, osób starszych, osób aktywnych fizycznie oraz cierpiących na różne dolegliwości zdrowotne m.in. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, cukrzycę, choroby nerek, wątroby i inne. Stosowanie takiej kuracji odchudzającej może doprowadzić do zakwaszenia naszego organizmu, którego skutkiem będą bóle brzucha, bóle w klatce piersiowej, nudności, wymioty, osłabienie, senność a nawet niewydolność narządów wewnętrznych (nerek czy wątroby).

Dlatego właśnie, przed zastosowaniem diety Dukana (diety portal) lub innej popularnej diety cud warto odpowiedzieć sobie na pytania czy jest to zdrowy, bezpieczny, a jednocześnie skuteczny sposób na walkę z nadwagą lub otyłością?

Poleć ten artykuł znajomym


mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna
Dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka
Autorka licznych publikacji z zakresu zdrowego stylu życia. Specjalistka na wielu kluczowych portalach internetowych w dziedzinie dietetyki, zdrowego żywienia, żywienia w chorobach. Promotorka prawidłowego odżywiania, która za cel stawia sobie zmianę nawyków żywieniowych swoich pacjentów.

Schudnij z nami !

Oferta

Buraczek - Kalendarz Sezonowy
Artykuł

Buraczek - Kalendarz Sezonowy

Więcej
Zdrowe sposoby gotowania
Artykuł

Zdrowe sposoby gotowania

Więcej

7 responses on “Dieta Portal (Proteinowa) od dr Dukana – czy rzeczywiście jest zdrowa?

 1. Anonim napisał(a):

  Zgadzam się próbowałam tej diety, schudłam nieco ale do dziś odczuwam niemiłe dolegliwości związane z nadmiarem białka w organizmie Zosia

 2. as napisał(a):

  ja również byłam na tej diecie, ale brak w niej owoców to była jakaś masakra…

 3. Calisiqwa napisał(a):

  Chyba zabrakło mi stabilizacji kiedy próbowałam sama sie odchudzać.

 4. Maila67 napisał(a):

  Ja tez nie mogłam tak bez owoców…potem jak byłam u dietetyka to się pośmialiśmy z niektórych absurdów dietetycznych…;)

  • Aleksandra Aleksandra napisał(a):

   Warto się czasem poradzić prawdziwego specjalisty w dziedzinie żywienia, aby później nie odmawiać sobie niepotrzebnie ulubionych potraw 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *