Dieta w leczeniu refluksu Cz.1

6 Maj 2013
Komentarz 0
6 maja 2013, Komentarz 0

Jak powinna wyglądać dieta w leczeniu choroby refluksowej przełyku?

W chorobie refluksowej zarówno sama dieta jak i panowanie nad swoimi emocjami może nie przynieść pożądanego efektu, jakim jest wyleczenie choroby. Istotą skutecznej terapii będzie połączenie tych dwóch elementów.

Prawidłowa dieta

w leczeniu choroby refluksowej przełyku opiera się na zachowaniu tzw. równowagi kwasowo-zasadowej w naszym organizmie. W tym wypadku należy ograniczyć produkty kwasotwórcze, czyli powodujące zakwaszenie organizmu, a co za tym idzie rozwój choroby. Do produktów tych zaliczyć można większość pokarmów z naszej diety – produkty zbożowe (z wyjątkami), niektóre produkty mleczne (tłuste sery – sery żółte, sery pleśniowe, pełnotłuste sery twarogowe, sery podpuszczkowe, serki do smarowania, śmietana, ser typu feta, ser mozarella, serki topione), mięso, ryby oraz jaja, a co za tym idzie również sosy, słodycze i produkty typu fast food. Składniki zasadotwórcze to z kolei owoce, warzywa, nasiona warzyw strączkowych, amarantus i niektóre produkty mleczne (chude i półtłuste sery twarogowe, mleko, kefiry, maślanki i jogurty o smaku tzw. naturalnym). W celu zachowania równowagi kwasowo-zasadowej, uważa się za korzystne spożywanie około 500 g produktów o charakterze zasadowym na 250 g produktów kwasotwórczych.

Ważny element

właściwej diety to odpowiednie nawodnienie organizmu. Do picia najlepiej wybierać wodę mineralną niegazowaną (woda gazowana może powodować wzdęcia), herbaty ziołowe (pokrzywa, rumianek, szałwia, koper włoski, melisa), herbatę zieloną, białą, czerwoną i owocową bez dodatku herbaty czarnej. Wodą nie należy popijać posiłków ani pić jej w trakcie ich trwania, ale spożywać ją pomiędzy nimi. Płyny rozcieńczają kwas obecny w żołądku, korzystne więc będzie jego rozrzedzenie podczas gdy nie spożywamy pokarmów. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko zarzucenia kwasu do przełyku. Natomiast spożywanie płynów w trakcie posiłku lub tuż po nim będzie zaburzało i opóźniało strawienie żywności, co również może nasilić objawy choroby refluksowej. Powinno się wypijać co najmniej 1,5 l płynów. Optymalna ilość to 2 l.

Przyprawy

Stosowanie niektórych przypraw zaostrza objawy refluksu, inne je łagodzą i leczą chorobę. Należą do nich przede wszystkim łagodne przyprawy i zioła: oregano, bazylia, szczypiorek, pietruszka, kminek, koperek czy majeranek.

Sposób odżywiania

Ważne są nie tylko produkty, które wybierasz, ale także sposób ich spożywania. Główną zasadą jest spożywanie małych objętościowo posiłków. Żołądek bowiem jest wielkości Twojej pięści, jeśli zjesz za dużo, pokarm nie będzie całkowicie strawiony, mogą pojawić się wzdęcia oraz refluks. Należy więc jeść posiłki małe, ale często – co około 2-3 godziny, dokładnie przeżuwać i jeść bez pośpiechu. To nie tylko złagodzi niekorzystne objawy, ale również pomoże w walce z nadwagą/otyłością.

Warto wiedzieć, że palenie tytoniu, picie alkoholu oraz kawy nasila refluks, dlatego należy używki te wyeliminować ze swojego życia. Alkohol oraz kawa rozluźniają dolny zwieracz przełyku oraz działają moczopędnie. Tytoń zaś drażni błonę śluzową przełyku i żołądka.

Więcej o leczeniu choroby przeczytasz w artykule Dieta w leczeniu choroby refluksowej przełyku Część 1.


mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna
Dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka
Autorka licznych publikacji z zakresu zdrowego stylu życia. Specjalistka na wielu kluczowych portalach internetowych w dziedzinie dietetyki, zdrowego żywienia, żywienia w chorobach. Promotorka prawidłowego odżywiania, która za cel stawia sobie zmianę nawyków żywieniowych swoich pacjentów.

Poleć ten artykuł znajomym


Schudnij z nami !

Oferta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *