9 Maj 2015
Komentarz 3
9 maja 2015, Komentarz 3

Jak ćwiczyć w ciąży aby nasz trening był zupełnie bezpieczny dla maluszka?

Regularna aktywność fizyczna jest bardzo istotna zarówno dla mamy jak i jej przyszłego dziecka. Zanim jednak zabierzesz się za ćwiczenia pamiętaj, aby zachować ostrożność i zapoznać się z najważniejszymi zasadami.

Zacznij od konsultacji z lekarzem – zanim zaczniesz biegać, pływać bądź uczestniczyć w zajęciach aerobiku powinnaś uzyskać zgodę swojego lekarza. Rzadko kiedy, jednak istnieją przeciwwskazania co do ćwiczeń. Ma to miejsce wówczas gdy występują problemy natury medycznej np. cukrzyca ciążowa lub też pojawiają się powikłania. Niektóre sporty nie są jednak zalecane dla kobiet oczekujących na dziecko, należą do nich sporty ekstremalne (nurkowanie, skoki na bungee, wspinaczka, skoki ze spadochronem itp.), hokej na lodzie, koszykówka, kolarstwo i inne.

Zawsze pamiętaj o rozwijającej się ciąży. Wraz z upływem czasu Twój brzuch będzie rósł, a co za tym idzie przepływ krwi będzie utrudniony, a nacisk na kolana zwiększy się. Warto wówczas nieco zmodyfikować swoje ćwiczenia, tak aby były komfortowe, nie powodowały bólu zarówno podczas ich wykonywania jak i po treningu.

Rozgrzewaj się!

Przed rozpoczęciem ćwiczeń wykonaj rozgrzewkę, która jest bardzo ważną częścią każdego treningu nie tylko podczas ciąży. Dzięki niej Twój organizm (układ krwionośny, mięśnie, stawy) stopniowo będzie się przystosowywał do większej pracy, co pozwoli uniknąć przeciążenia oraz ewentualnych urazów. Wystarczy parę wymachów rękami, kilka przysiadów czy podskoków.

Równie ważne jest odpowiednie zakończenie treningu, najlepiej ćwiczeniami relaksacyjnymi. Służą one swobodnemu odpływowi nadmiaru krwi zgromadzonej w mięśniach. Ważne jest, aby dotarła ona do wszystkich części organizmu, także do płodu. Jeśli pominiesz ten etap możesz odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak zawroty głowy, nudności czy skurcze.

Zoptymalizuj czas ćwiczeń

Pamiętaj, aby czas ćwiczeń nie był ani za krótki (ponieważ nie przyniesie pożądanych efektów) ani zbyt długi. Powinien wynosić około 30 minut do godziny w ciągu dnia. Wysiłek fizyczny nie może być zbyt intensywny. Oczywiście jeśli jesteś zbyt zajęta na 30 minutowy spacer czy wyjście na basen możesz podzielić ten czas na krótsze odcinki i ćwiczyć po 10 czy 15 minut – taka aktywność będzie równie skuteczna i wzmocni Twoje mięśnie. Co najważniejsze ćwiczenia musza być wykonywane regularnie 3-4 razy w tygodniu.

  Przestrzegaj kilku zasad
 1. Uzupełniaj płyny!
  na każde 30  minut ćwiczeń pij co najmniej 1 szklankę wody mineralnej, aby uzupełnić jej straty. Warto również pamiętać, że kobiety w ciąży powinny wypijać około 1,5-2 l płynów dziennie.

 2. Nie zapomnij także o dostarczeniu sobie energii
  zarówno przed jak i po wysiłku fizycznym zjedz przekąskę, aby zachować odpowiedni poziom energii. Mogą to być owoce, orzechy czy koktajl mleczno-owocowy.

 3. Zadbaj o wygodne ubranie oraz buty
  nie powinnaś czuć skrępowania ani bólu podczas ćwiczeń, przed czym chronić Cię będzie m.in. odpowiedni ubiór.

 4. W ostatnim trymetrze należy nieco zmniejszyć intensywność ćwiczeń
  pozostań przy spacerach czy ćwiczeniach rozciągających.


Poleć ten artykuł znajomym


mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna
Dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka
Autorka licznych publikacji z zakresu zdrowego stylu życia. Specjalistka na wielu kluczowych portalach internetowych w dziedzinie dietetyki, zdrowego żywienia, żywienia w chorobach. Promotorka prawidłowego odżywiania, która za cel stawia sobie zmianę nawyków żywieniowych swoich pacjentów.

Schudnij z nami !

Oferta

Czy warto ćwiczyć w ciąży?
Porady

Czy warto ćwiczyć w ciąży?

Więcej
GOTOWE SŁOICZKI CZY POSIŁKI DOMOWE?
Porady

GOTOWE SŁOICZKI CZY POSIŁKI DOMOWE?

Więcej

3 responses on “Jak ćwiczyć w ciąży?

 1. Avatar Maila67 pisze:

  A to ciekawe. Ja tez ćwiczyłam w ciąży ale tak delikatnie…

 2. Avatar ala86 pisze:

  zawsze się rozgrzewajcie!!! to bardzo ważne!! 🙂

 3. Avatar Site pisze:

  Niezaleznie od wyboru aktywnosci w ciazy powinnas cwiczyc regularnie. Nie zapominaj o codziennym ruchu na swiezym powietrzu. Mozesz zdecydowac sie na polgodzinny spacer lub gimnastyke w parku. Jesli jednak zaczynasz cwiczyc taniec czy plywanie, zwroc uwage, by twoje treningi nie byly zbyt obciazajace dla organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *