Czy mając nadciśnienie tętnicze muszę wyeliminować sól z diety?

Porady dietetykaKategoria: ChorobyCzy mając nadciśnienie tętnicze muszę wyeliminować sól z diety?
kelso zapytał 3 lata temu

Od paru miesięcy borykam się z nadciśnieniem tętniczym – nie chcę brać leków, ponieważ mogę ich jeszcze uniknąć. Lekarz zalecił zmianę diety, w tym eliminację soli. Szczerze powiedziawszy zupełnie sobie tego nie wyobrażam. Jak to jest z tą solą?

Barbara

1 odpowiedzi
AleksandraAleksandra Personel odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry.
Ostatnie wyniki badań, opublikowane w American Journal of Hypertension, wykazały brak związku pomiędzy występowaniem nadciśnienia tętniczego, a ilością sodu ( co za tym idzie – soli) w diecie. Wyraźny związek z podwyższonym ciśnieniem ma natomiast otyłość, nadwaga oraz picie alkoholu. Co więcej, spożywanie właściwej ilości warzyw i owoców powodowało znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Sól znajduje się w wielu przetworzonych produktach bogatych w tłuszcz czy cukier, takich jak wędliny, sery żółte, gotowe sosy, produkty typu fast food, słodycze (tam również jest sól), które to mogą spowodować wzrost masy ciała, co podwyższa ciśnienie krwi. Zamiast więc eliminować sól dodawaną przez nas do potraw, należy ograniczyć, a najlepiej wykluczyć z diety produkty wysokoprzetworzone.
Pozdrawiam Aleksandra-Kilen Zasieczna
Dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka

0
Connecting
Please wait...
Wyślij wiadomość

Przepraszamy! Nie ma nas w tej chwili online. Pozostaw nam wiadomość, a my postaramy się odpowiedzieć na nią tak szybko jak to możliwe.

Twoje imię
* Email
* Opisz swój problem
Zaloguj do Chat'u

Masz pytania? Teraz jesteśmy do Twojej dyspozycji online. Napisz nam wiadomość. :)

Twoje imię
* Email
Jesteśmy online!
Prośba o ocenę

Pomóż nam być jeszcze lepszym, wypełnij ankietę odpowiadając na jedno proste pytanie

Czy Twój problem został: