Co to jest zapotrzebowanie kaloryczne?
Zapotrzebowanie kaloryczne to ilość energii, jaką potrzebuje organizm, aby prawidłowo funkcjonować. Nasz organizm wykorzystuje energię, którą otrzymuje w postaci jedzenia. Jest ona wytwarzana podczas procesu spalania składników odżywczych. Jeżeli przyjmujemy więcej energii (liczonej w kilokaloriach) niż potrzebujemy, jej nadmiar odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej. Jeżeli natomiast dostarczamy mniej energii niż potrzebujemy, organizm “weźmie ją sobie” wykorzystując rezerwy energetyczne zgromadzone w postaci glikogenu i tłuszczu zapasowego. Proste w teorii, w praktyce bywa różnie. Zanim rozpoczniesz odchudzanie dowiedz się ile kilokalorii potrzebujesz każdego dnia, a potem sprawdź jak zacząć odchudzanie.
Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? – krok po kroku
Jeżeli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne (energetyczne) wykonaj te 3 proste kroki 👇
KROK 1:
Oblicz podstawową przemianę materii (PPM)
KROK 2:
PPM pomnóż przez współczynnik aktywności fizycznej (PAL). Wynikiem tego równania będzie całkowita przemiana materii (CPM). Tutaj możesz zakończyć swoje obliczenia, jeśli nie dążysz spado spadku masy ciała. Jeśli chcesz schudnąć wykonaj jeszcze ostatni krok.
KROK 3:
Od wyniku całkowitej przemiany materii odejmij około 500 kcal i tyle mniej więcej jedz na redukcji.
Co to jest BMR?
BMR (Basal Metabolic Rate), czyli podstawowa przemiana materii (PPM) to upraszczając minimalna ilość energii jaką potrzebujemy do życia w warunkach spokoju fizycznego, psychicznego, na czczo, przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. PPM to ilość energii, która pokrywa podstawowe funkcje życiowe: pracę układów oddechowego i krążenia, utrzymanie stałej ciepłoty ciała, budowę i odbudowę tkanek.
PPM (podstawową przemianę materii) możemy obliczyć z różnych wzorów. Jednym z nich jest wzór Harrisa-Benedicta.
Współczynnik aktywności fizycznej (PAL)
To ile energii zużywamy na aktywność ruchową zależy od naszego trybu życia (pracy, formy spędzania czasu wolnego, aktywności fizycznej).
Współczynnik aktywności fizycznej (PAL) przybiera wartość od 1,2 do 2,0, co oznacza:
Dołącz do 4000 osób, którym pomogłam
Jako dietetyk rozumiem, że dokonywanie zdrowych wyborów może być wyzwaniem, szczególnie dla osób zapracowanych lub nie mających wiedzy na temat żywienia. Dlatego oferuję jednorazowe konsultacje oraz pakiet 4 indywidualnych konsultacji, które pomogą Ci opracować spersonalizowany plan zdrowego odżywiania. Uczę uważnego jedzenia, które jest skutecznym podejściem do kultywowania zdrowej relacji z jedzeniem. Dodatkowo mój Kurs Świadomego Odżywiania zapewnia dogłębną edukację i praktyczne narzędzia aby podejmować zdrowe wybory. Dzięki mojemu wsparciu i wskazówkom możesz dokonywać świadomych wyborów i osiągać swoje cele zdrowotne.
- 1,2 – wyłącznie siedzenie lub leżenie 😴
- 1,4-1,5 – praca wyłącznie siedząca, niewielka lub brak wyczerpującej aktywności w wolnym czasie, niska aktywność fizyczna 🧘♀️
- 1,6-1,7 – praca siedząca, okresowo dodatkowe wydatki energetyczne związane z chodzeniem i staniem, średnia aktywność fizyczna 🤸♀️
- 1,8-1,9 – praca w przeważającej mierze chodząca lub stojąca, duża aktywność fizyczna ⛹️♀️
- 2,0-2,4 – wyczerpująca aktywność fizyczna 🏄
Całkowita przemiana materii (CPM) – co to jest?
Całkowita przemiana materii (CPM) – jest to całodobowe zapotrzebowanie energetyczne związane z wykorzystywaniem energii przez nasz organizm w ciągu doby.
Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne – wzór
W celu obliczenia zapotrzebowania energetycznego należy obliczyć całkowitą przemianę materii (CPM). Do obliczenia CPM bierze się pod uwagę zarówno podstawową przemianę materii jak i wydatek związany z aktywnością ruchową.
CPM (całkowita przemiana materii) = PPM (podstawowa przemiana materii) x PAL (współczynnik aktywności fizycznej)
PPM można obliczyć ze wzoru Harrisa-Benedicta, który bierze pod uwagę płeć, masę ciała, wzrost i wiek.
- PPM (kcal) dla kobiet = 665,09 + 9,56 x waga (kg) + 1,85 x wzrost (cm) – 4,67 x wiek
- PPM (kcal) dla mężczyzn = 66,47 + 13,75 x waga (kg) + 5 x wzrost (cm) – 6,75 x wiek
Przykład: Odpowiednia kaloryczność dla kobiety 👩 w wieku 33 lat, o masie ciała 65 kg, przy wzroście 170 cm, o niskiej aktywności fizycznej i przy pracy siedzącej to około kcal. Obliczenia:PPM = 665,09 + 9,56 x 65 + 1,85 x 170 – 4,67 x 33PPM = 1446,88CPM = 1446,88 x 1,4CPM = 2025,63 |
Czytaj również: Czym Zastąpić Cukier? Poznaj Najzdrowsze Zamienniki Cukru.
Jak obliczyć deficyt kaloryczny?
Jeżeli chcesz zdrowo schudnąć oblicz swoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne, od wyniku odejmij około 500 kcal i tyle mniej więcej jedz na redukcji.
Przykład: Odpowiednia kaloryczność na diecie redukcyjnej dla kobiety 👩 w wieku 33 lat, o masie ciała 80 kg, przy wzroście 170 cm, o niskiej aktywności fizycznej i przy pracy siedzącej to około 1700 kcal. Obliczenia:PPM = 665,09 + 9,56 x 80 + 1,85 x 170 – 4,67 x 33PPM = 1590,28 CPM = 1590,28 x 1,4CPM = 2226,392 500 kcal na redukcji = 1726,392, w zaokrągleniu 1700 kcal |
Jednak nawet podczas odchudzania, nie musisz liczyć kalorii. Wystarczy trafnie odczytywać sygnały wysyłane Ci przez organizm – sygnały świadczące o głodzie i sytości. Uczę tego w kursie online Nigdy Więcej Diety.
Od czego zależy zapotrzebowanie kaloryczne?
Poziom podstawowej przemiany materii nie jest stały i ulega wahaniom. Zależy m.in. od:
- wymiarów ciała (wzrostu i masa ciała),
- wieku (wraz z wiekiem maleje – po 20-25 roku życia),
- płci (u kobiet jest niższa niż u mężczyzn),
- cyklu miesięcznego u kobiet (podczas menstruacji nieznacznie się zwiększa),
- stanu fizjologicznego (podczas ciąży i karmienia zwiększa się),
- stanu zdrowia (przy niedoczynności tarczycy może zmniejszać się o 30-40%, przy nadczynności może się zwiększać się aż o 80%),
- przyjmowanych leków (leki np. beta-blokery stosowane przy nadciśnieniu tętniczym mogą obniżać PPM),
- czynników genetycznych,
- pory dnia (w czasie snu maleje o około 10%),
- temperatury otoczenia.
Podsumowanie
Obliczając swoje zapotrzebowanie kaloryczne należy wziąć pod uwagę zmieniające się potrzeby organizmu np. wraz z wiekiem zapotrzebowanie energetyczne zmniejsza się, jeżeli chcesz skutecznie schudnąć należy z kolei jeść mniej kilokalorii niż wynika z Twojego zapotrzebowania kalorycznego.
Pamiętaj, też że nie należy być cały czas na redukcji🙃. Żaden wzór nie będzie w 100% dokładny i nie będzie odzwierciedlał Twojego dokładnego zapotrzebowania – to niemożliwe. Obliczając zapotrzebowanie kaloryczne jedynie oszacujesz ile kalorii spożywać każdego dnia.