10 Styczeń 2015
Komentarz 3
10 stycznia 2015, Komentarz 3

Porzeczki

W Europie porzeczki uprawiano już w XV wieku! Z początku wzbogacano nimi smak wina, później odkryto ich działanie lecznicze. Obecnie najczęściej spożywamy je w postaci przetworów (kompotu, galaretek, dżemów czy wina) bądź na surowo (mniej chętnie ze względu na ich kwaśny smak).

Żródło witamin

Porzeczki to przede wszystkim bogate źródło witamin i składników mineralnych takich jak witamina C, witamina A i K oraz fosfor, magnez, potas, żelazo, bor i jod (szczególnie istotny dla kobiet w ciąży). Dodatkowo obfituje w błonnik pokarmowy. Ze względu na swoje właściwości porzeczki zalecane są dla osób cierpiących na reumatyzm, miażdżycę naczyń, kamicę dróg żółciowych oraz dla osób z wysokim ciśnieniem krwi. Wzmacniają też zęby i kości oraz zwiększają naturalną odporność naszego organizmu.

Najwięcej witaminy C, magnezu, potasu i fosforu mają świeże porzeczki czarne. Przetworzone zachowują jednak wyjątkowo dużo witaminy C i innych składników.

Garść (60g) białych lub czerwonych porzeczek to około 20 kcal, czarnych około 40 kcal.


mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna
Dietetyk, specjalista ds. żywienia człowieka
Autorka licznych publikacji z zakresu zdrowego stylu życia. Specjalistka na wielu kluczowych portalach internetowych w dziedzinie dietetyki, zdrowego żywienia, żywienia w chorobach. Promotorka prawidłowego odżywiania, która za cel stawia sobie zmianę nawyków żywieniowych swoich pacjentów.

Poleć ten artykuł znajomym


Schudnij z nami !

Oferta

3 responses on “Porzeczki | Kalendarz Sezonowy

  1. Avatar mariabiernat pisze:

    świetne zdjęcia Państwo macie na stronie. polecam wszystkim wszą stronę!

  2. Avatar Maila67 pisze:

    ja bardzo lubię kwaśne porzeczki ! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *