Substancje kosmetyczne cz.1

4 stycznia 2012, Komentarz 0

Zarówno w produktach spożywczych jak i kosmetykach istnieją substancje, których działanie nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Ale czy rzeczywiście mogą one powodować zmiany w naszym organizmie?

Wszystko zależy od stężenia danego surowca. Ważna jest również obserwacja skóry i stosowanie odpowiednich kosmetyków wiadomego pochodzenia. Producenci mają obowiązek umieszczania na produkcie etykiety z informacją o składzie. Możemy w ten sposób sprawdzić co jemy czy aplikujemy na naszą skórę. Czytając skład kremu należy pamiętać, że składniki umieszczone są w sposób malejący tzn. pierwszego składnika jest najwięcej (przeważnie jest to woda- aqua) – tak samo jak w przypadku żywności.

Pamiętajmy także, że istnieje zbiór składników kosmetycznych niedozwolonych lub dozwolonych z ograniczeniami, w całej Unii Europejskiej. Europejski Komitet Naukowy ds. Produktów Konsumenckich (SCCP) dba o to, aby toksyczne składniki nie były dodawane do kosmetyków. Lista wszystkich zakazanych substancji znajduje się w Dz.U. z 12.07.2002 Nr 105 poz. 934.

Istnieją również substancje, których działanie nie jest do końca pozytywne dla skóry, lecz bez których kosmetyki nie mogły by spełniać swoich funkcji. O tym w następnej części artykułu.

Justyna Maguza

Kosmetolog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *