Na czym polega dieta niełączenia?
Dieta rozłączna to rodzaj diety polegającej na nie łączeniu różnych grup produktów. Zwana także dietą niełączenia czy dietą Haya. To sposób żywienia opracowany przez amerykańskiego lekarza dr Hay’a ponad 100 lat temu!
Po pierwsze uważał on, że dieta bogata w produkty zakwaszające jest powodem wielu chorób cywilizacyjnych. Po drugie według amerykańskiego doktora produkty węglowodanowe i białkowe nie powinny być spożywane w podczas jednego posiłku, ponieważ składniki te nie są metabolizowane jednocześnie (co nie jest prawdą).
Główne zasady diety niełączenia:
- niełączenie w jednym posiłku produktów bogatych w białko w produktami bogatymi w węglowodany, np. jajek z kaszą
- jedzenie 3 posiłków co około 4-5 godzin
- eliminowanie z diety produktów wysoko przetworzonych, bogatych w cukier prosty (np. słodyczy czy produktów z białej, oczyszczonej mąki)
- włączenie dużej ilości warzyw i owoców do diety
Większość z tych zasad to zasady prawidłowego żywienia, jednak główna teza mówiąca o nie łączeniu produktów jest błędna.
Dieta niełączenia w świetle badań naukowych.
W 1907 roku po raz pierwszy opublikowana została teoria dr Haya, mówiąca o tym, iż przyczyną chorób cywilizacyjnych jest zakwaszenie organizmu. Obecnie wiemy, że nawet delikatne zakwaszenie organizmu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Wiemy również, że dieta wpływa w bardzo, ale to bardzo minimalnym stopniu na pH organizmu. Mamy także szereg mechanizmów buforujących, odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.
Przyjmowanie określonych składników pokarmowych z dietą NIE warunkuje zakwaszenia organizmu (chociaż może wpłynąć na gospodarkę kwasowo-zasadową) oraz organizm NIE trawi pojedynczych składników pokarmowych. Trawienie pokarmu następuje od chwili włożenia go do ust – to tutaj rozkładane są węglowodany – wówczas też wydzielane są enzymy trawiące zarówno białka, jak i węglowodany czy tłuszcz.
Dodatkowo bardzo niewiele pokarmów składa się wyłącznie z białka, tłuszczów bądź węglowodanów np. pieczywo czy produkty pełnoziarniste to mieszanka węglowodanów, białka i niewielkich ilości tłuszczu, warzywa to również połączenie węglowodanów i białka. Olej roślinny natomiast składa się z tłuszczu (zawiera również witaminy oraz składniki mineralne ale są to śladowe ilości). Widzimy więc, że główne założenie diety nie ma podstaw naukowych i nie opiera się na faktach.
Efekty stosowania diety niełączenia.
Osoby będące na diecie dr Haya skupiają się na niełączeniu konkretnych grup: mięsa i produktów zbożowych oraz większości owoców. Wszystkie grupy mogą być natomiast spożywane z warzywami. W ten sposób trawienie jest przyspieszone, jelita sprawniej pracują a my chudniemy. Utrata masy ciała jest tu jednak spowodowana raczej mniejszymi porcjami posiłków, ich regularnością oraz dużą zawartością błonnika pokarmowego.
Oprócz zasady niełączenia, dieta dr Haya opiera się również na zasadach zdrowego odżywiania, co skutkuje utratą masy ciała i tylko potwierdza, że jedyna skuteczna dieta odchudzająca polega na trwałej zmianie odżywiania. Jeśli chcesz skutecznie osiągnąć swój cel – żyć długo, być zdrowym i szczęśliwym to postaw na trwałą zmianę swojego stylu życia. Możesz zacząć już dziś korzystając z kursu online Nigdy Więcej Diety.
Dołącz do 4000 osób, którym pomogłam
Jako dietetyk rozumiem, że dokonywanie zdrowych wyborów może być wyzwaniem, szczególnie dla osób zapracowanych lub nie mających wiedzy na temat żywienia. Dlatego oferuję jednorazowe konsultacje oraz pakiet 4 indywidualnych konsultacji, które pomogą Ci opracować spersonalizowany plan zdrowego odżywiania. Uczę uważnego jedzenia, które jest skutecznym podejściem do kultywowania zdrowej relacji z jedzeniem. Dodatkowo mój Kurs Świadomego Odżywiania zapewnia dogłębną edukację i praktyczne narzędzia aby podejmować zdrowe wybory. Dzięki mojemu wsparciu i wskazówkom możesz dokonywać świadomych wyborów i osiągać swoje cele zdrowotne.
Moja opinia nt diety dr Haya.
Z moich obserwacji wynika, iż większość osób będących na diecie rozłącznej sięga głównie po mięso i warzywa. Jednocześnie świadomie ograniczają produkty zbożowe z pełnego ziarna, co nie było założeniem dr Haya. Być może jest to skutkiem nadmiaru docierających do nas informacji o rzekomej szkodliwości węglowodanów. W ostatnich latach bowiem produkty węglowodanowe są konsekwentnie odrzucane na rzecz białka zwierzęcego. Pamiętaj, że nie jest to korzystne zarówno dla naszego zdrowia jak i zdrowia naszej planety.