udostępnij
😙

Dieta dr.Dukana – czy rzeczywiście jest zdrowa?

Czas czytania: 4 min.

Dietetyk

Czas czytania: 4 min.

Aktualzacja

/

Na diecie Dukana podobno wszyscy chudną, ale czy to prawda? Na czym polega fenomen diety dr Dukana, czy warto ją stosować i czy jest bezpieczna dla zdrowia?

Spis treści

Dietetyk online Aleksandra Kilen Zasieczna

Na diecie Dukana podobno wszyscy chudną, ale czy to prawda? Na czym polega fenomen diety dr Dukana, czy warto ją stosować i czy jest bezpieczna dla zdrowia? Na te pytania odpowiadam w poniższym artykule.

4 fazy diety białkowej dr Dukana

Dieta Dukana zwana inaczej dietą białkową, proteinową lub po prostu protal, została podzielona na cztery fazy. Główna zasada diety polega na przestrzeganiu kolejności faz określonych w planie żywieniowym.

Faza I

Na początku, czyli przez około 10 dni stosujesz fazę uderzeniową, podczas której możesz spożywać tylko chude produkty białkowe, a więc eliminujesz z diety tłuszcz pochodzenia roślinnego oraz węglowodany. Przez ten czas nie możesz jeść także warzyw i owoców. Jadłospis jest monotonny, pozbawiony podstawowych składników odżywczych, mineralnych oraz witamin. W tym właśnie czasie możesz momentalnie „schudnąć”, tracąc nawet 5 kg, przy czym kaloryczność posiłków nie jest w żaden sposób ograniczona. Jednak ile możemy zjeść chudego sera, popitego wodą w ciągu dnia? 😎

Warto wspomnieć, że spalanie tkanki tłuszczowej następuje po około 10 dniach od rozpoczęcia redukcji, wcześniej tracimy wodę oraz masę mięśniową. Dlatego te 5 kg w pierwszej fazie diety Dukana nie przyniesie nam żadnych długotrwałych korzyści. 

Zdrowa utrata masy ciała to około 0,5 do 1 kg w ciągu tygodnia (na początku mogą to być 2 kg). Odchudzając się według powyżej zasady nie doświadczysz tzw. efektu jojo, czego nie można powiedzieć o diecie proteinowej.

Faza II

Kolejna faza diety protal to stopniowe wprowadzanie warzyw, które możesz spożywać co kilka dni. Etap ten ma na celu kontynuowanie procesu utraty wagi, w sposób kontrolowany i wolniejszy. Trwa do czasu osiągnięcia pożądanej masy ciała. De facto będąc na diecie Dukana możesz przez kilka miesięcy w ogóle nie spożywać olejów roślinnych, orzechów, warzyw strączkowych, owoców i produktów węglowodanowych! Jakie są tego efekty? Na przykład niedobory pokarmowe, a w konsekwencji pogorszenie stanu zdrowia. Wiele osób skarży się również na refluks, a jeśli masz tzw. zespołem jelita drażliwego i źle tolerujesz laktozę, to na tej diecie możesz mieć delikatnie mówiąc kłopoty z przewodem pokarmowym.

Faza III

Etap trzeci to utrwalenie uzyskanej masy ciała. Jest to faza, która ma nie dopuścić do powstania efektu jojo. Dwa razy w miesiącu możesz zjeść posiłek, na który masz ochotę bez żadnych ograniczeń jeśli chodzi o rodzaj produktów (wow 😉). Ma to być swoista nagroda za wytrwałość i podwyższenie motywacji do dalszego stosowania diety.

Faza IV

Ostatnią fazą diety jest stabilizacja, która polega na powrocie do dawnych nawyków żywieniowych, z wyjątkiem jednego dnia w tygodniu, podczas którego stosujesz dietę białkową. Sama więc widzisz, że dieta Dukana nie zakłada zmiany nawyków żywieniowych, które doprowadziły do Twojej nadwagi (gdzie sens, gdzie logika?!).

Czy na diecie protal naprawdę schudniesz?

To, czy schudniesz na jakiejkolwiek diecie zależy od wielu czynników m.in. od Twoich przekonań, Twojej wyjściowej masy ciała, wieku czy ilości stosowanych do tej pory diet odchudzających.

Faktycznie diety o zwiększonej zawartości białka sprzyjają utracie tkanki tłuszczowej, jednak w przypadku diety protal oznacza to także eliminację innych ważnych składników pokarmowych. Dieta zawierająca znaczną podaż białka będzie nieco przyspieszała tempo metabolizmu. Mimo to, pamiętaj, że najlepszym sposobem na przyspieszenie metabolizmu jest sposób odżywiania, który zakłada dostarczenie wszystkich składników w odpowiednich proporcjach. Dieta dr Dukana zawiera za dużo białka i to głównie białka pochodzenia zwierzęcego, którego zbyt duży udział w diecie może być szkodliwy dla zdrowia.

Dietetyk online Aleksandra Kilen Zasieczna
Dołącz do 4000 osób, którym pomogłam

Jako dietetyk rozumiem, że dokonywanie zdrowych wyborów może być wyzwaniem, szczególnie dla osób zapracowanych lub nie mających wiedzy na temat żywienia. Dlatego oferuję jednorazowe konsultacje oraz pakiet 4 indywidualnych konsultacji, które pomogą Ci opracować spersonalizowany plan zdrowego odżywiania. Uczę uważnego jedzenia, które jest skutecznym podejściem do kultywowania zdrowej relacji z jedzeniem. Dodatkowo mój Kurs Świadomego Odżywiania zapewnia dogłębną edukację i praktyczne narzędzia aby podejmować zdrowe wybory. Dzięki mojemu wsparciu i wskazówkom możesz dokonywać świadomych wyborów i osiągać swoje cele zdrowotne.

Czy dieta portal jest bezpieczna i czy warto ją stosować?

Dieta dr Dukana nie może być uważana za zdrową dietę odchudzającą z tego chociażby względu, że nie uczy prawidłowych nawyków żywieniowych. Odchudzanie polega bowiem nie tylko na zmniejszeniu masy ciała, ale również zwiększeniu świadomości w zakresie prawidłowego żywienia, co zapobiega powstaniu efektu jojo, a także chorób dietozależnych (cukrzycy typu II, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i innych).

Dieta portal nie jest dietą pozwalającą na zdrową i bezpieczną utratę masy ciała. 

Odżywiając się świadomie (czego uczę już od ponad 12 lat), nie ma ograniczeń co do wieku, stanu zdrowia czy stanu fizjologicznego – każdy może, a nawet powinien odżywiać się w ten sposób. Dieta Dukana natomiast nie jest odpowiednia dla dzieci, młodzieży, kobiet planujących ciążę, będących w ciąży lub karmiących, osób starszych, osób aktywnych fizycznie oraz cierpiących na różne dolegliwości zdrowotne m.in. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, cukrzycę, choroby nerek, wątroby i inne. Stosowanie takiej kuracji odchudzającej może doprowadzić do pogorszenia zdrowia, objawiającego się m.in. bólami brzucha, bólami w klatce piersiowej, nudnościami, wymiotami, osłabieniem, sennością a nawet niewydolnością narządów wewnętrznych (nerek czy wątroby). Poza tym jest po prostu nieprzyjemne, czego generalnie nie polecam 😎.

Czy artykuł był pomocny?
TakNie

Twoja prywatność

Używamy plików cookie i podobnych technologii, aby personalizować treści i zapewniać lepszą jakość naszych usług. Klikając „Akceptuję” lub włączając opcję w Ustawieniach plików cookie, wyrażasz na to zgodę zgodnie z naszą polityką prywatności.

[latepoint_customer_dashboard]