udostępnij
😙

Logo Poradni dietetycznej JeszFresh

Dieta dr.Dukana – czy rzeczywiście jest zdrowa?

Czas czytania: 3 min.

Dietetyk

Dietetyk

Czas czytania: 3 min.

Aktualzacja

/

Na diecie Dukana podobno wszyscy chudną, ale czy to prawda? Na czym polega fenomen diety dr Dukana, czy warto ją stosować i czy jest bezpieczna dla zdrowia?

Spis treści

Na diecie Dukana podobno wszyscy chudną, ale czy to prawda? Na czym polega fenomen diety dr Dukana, czy warto ją stosować i czy jest bezpieczna dla zdrowia? Na te pytania odpowiadam w poniższym artykule.

Fazy diety białkowej dr Dukana

Dieta Dukana zwana inaczej dietą białkową, proteinową lub po prostu protal, została podzielona na cztery fazy. Główna zasada diety polega na przestrzeganiu kolejności faz określonych w planie żywieniowym.

Faza I

Na początku, czyli przez około 10 dni stosujemy fazę uderzeniową, podczas której możemy spożywać tylko chude produkty białkowe, a więc eliminujemy z diety tłuszcz pochodzenia roślinnego oraz węglowodany. Przez ten czas nie możemy jeść także warzyw i owoców. Jadłospis jest monotonny, pozbawiony podstawowych składników odżywczych, mineralnych oraz witamin. W tym właśnie czasie momentalnie „chudniemy”, tracąc nawet 5 kg, przy czym kaloryczność posiłków nie jest w żaden sposób ograniczona. Jednak ile możemy zjeść chudego sera, popitego wodą w ciągu dnia? 😎

Warto wspomnieć, że spalanie tkanki tłuszczowej następuje po 10 dniach od rozpoczęcia redukcji, wcześniej tracimy wodę oraz masę mięśniową. Dlatego te 5 kg w pierwszej fazie diety Dukana nie przyniesie nam żadnych korzyści. 

Zdrowa utrata masy ciała to około 0,5 do 1 kg w ciągu tygodnia (na początku mogą to być 2 kg). Odchudzając się według powyżej zasady nie doświadczymy tzw. efektu jojo, czego nie można powiedzieć o diecie proteinowej.

Faza II

Kolejna faza diety protal to stopniowe wprowadzanie warzyw, które możemy spożywać co kilka dni. Etap ten ma na celu kontynuowanie procesu utraty wagi, w sposób kontrolowany i wolniejszy. Trwa do czasu osiągnięcia pożądanej masy ciała. De facto będąc na diecie Dukana możemy przez kilka miesięcy w ogóle nie spożywać olejów roślinnych, orzechów, warzyw strączkowych, owoców i produktów węglowodanowych! Jakie są tego efekty? Niedobory pokarmowe, a w konsekwencji pogorszenie zdrowia.

Faza III

Etap trzeci to utrwalenie uzyskanej masy ciała. Jest to faza, która ma nie dopuścić do powstania efektu jojo. Dwa razy w miesiącu można zjeść posiłek, na który mamy ochotę bez żadnych ograniczeń jeśli chodzi o rodzaj produktów. Ma to być swoista nagroda za wytrwałość i podwyższenie motywacji do dalszego stosowania diety.

Faza IV

Ostatnią fazą diety jest stabilizacja, która polega na powrocie do dawnych nawyków żywieniowych, z wyjątkiem jednego dnia w tygodniu, podczas którego stosujemy dietę białkową. 

Czy na diecie protal naprawdę schudniesz?

To czy schudniesz zależy od wielu czynników m.in. od Twojej wyjściowej masy ciała, Twojego wieku czy ilości stosowanych do tej pory diet odchudzających.

Faktycznie diety o zwiększonej zawartości białka sprzyjają utracie tkanki tłuszczowej, jednak w przypadku diety protal oznacza to także eliminację ważnych innych składników pokarmowych. Dieta zawierająca znaczną podaż białka będzie nieco przyspieszała tempo naszego metabolizmu. Mimo to warto pamiętać, że najlepiej podnoszącą metabolizm dietą jest taka, która zawiera odpowiednie proporcje białka, węglowodanów i tłuszczów. Dieta dr Dukana zawiera za dużo białka i to głównie białka pochodzenia zwierzęcego, którego zbyt duży udział w diecie jest szkodliwy dla naszego zdrowia.

Dietetyk online Aleksandra Kilen Zasieczna
Dołącz do grona ponad 4000 osób, którym już pomogłam.
  • Odchudzanie – wyjaśnię Ci jak dokonywać właściwych wyborów żywieniowych, aby skutecznie schudnąć.
  • Dietoterapia – dopasuję Twoją dietę i zalecenia do współistniejących chorób.
  • Zdrowe odżywianie – pokażę Ci jaki styl życia prowadzić, aby uniknąć schorzeń zależnych od diety

Czy dieta portal jest bezpieczna i czy warto ją stosować?

Dieta dr Dukana nie może być uważana za zdrową dietę odchudzającą z tego chociażby względu, że nie uczy prawidłowych nawyków żywieniowych. Odpowiednio skomponowane jadłospisy mają za zadanie nie tylko zmniejszenie masy ciała, ale również zwiększanie świadomości w zakresie prawidłowego  żywienia, co zapobiega powstaniu efektu jojo, a także chorób dietozależnych (cukrzycy typu II, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i innych).

Dieta portal nie jest dietą pozwalającą na zdrową i bezpieczną utratę masy ciała. 

Stosując dietę zbilansowaną (taką, którą układam dla swoich pacjentów), nie ma ograniczeń co do wieku, stanu zdrowia czy stanu fizjologicznego – każdy może, a nawet powinien odżywiać się w ten sposób. Dieta Dukana natomiast nie jest odpowiednia dla dzieci, młodzieży, kobiet planujących ciążę, będących w ciąży lub karmiących, osób starszych, osób aktywnych fizycznie oraz cierpiących na różne dolegliwości zdrowotne m.in. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, cukrzycę, choroby nerek, wątroby i inne. Stosowanie takiej kuracji odchudzającej może doprowadzić do pogorszenia zdrowia, objawiającego się m.in. bólami brzucha, bólami w klatce piersiowej, nudnościami, wymiotami, osłabieniem, sennością a nawet niewydolnością narządów wewnętrznych (nerek czy wątroby).

Czy artykuł był pomocny?
TakNie

Twoja prywatność

Używamy plików cookie i podobnych technologii, aby personalizować treści i zapewniać lepszą jakość naszych usług. Klikając „Akceptuję” lub włączając opcję w Ustawieniach plików cookie, wyrażasz na to zgodę zgodnie z naszą polityką prywatności.