Żywność regionalna związana jest z konkretnym miejscem, w którym jest produkowana. Produkty lokalne, często nie występują w innych regionach danego kraju. Nie jest to żywność masowa. Łatwo więc o niej zapomnieć doprowadzając do jej zniknięcia na rynku.
Obecnie coraz trudniej o taką kuchnię.
Jeżdżąc po różnych obszarach Polski i Świata możemy kupić takie same jedzenie, niczym nie różniące się od tego, które mamy w sklepie koło domu. A przecież każdy region ma swoje tradycyjne potrawy, o niezwykłym smaku i historii.
Jak zatem obok żywności masowej zachować tradycyjne smaki kuchni regionalnej?
Slow Food – początki i historia
Odpowiedź przyszła w 1986 roku we Włoszech, gdzie powstała organizacja pozarządowa Slow Food. Jej założycielem jest Carlo Petrini. Oficjalne działania ruch zaczął w 1989 roku.
Początkowo misją ruchu była:
– ochrona prawa do smaku,
– wspieranie niewielkich producentów żywności regionalnej,
– czerpanie przyjemności z jedzenia
– pochwała powolnego, uważnego życia.
W 1990 roku odbył się pierwszy międzynarodowy kongres Slow Food. Ruch szybko rozprzestrzenił się w wielu krajach na całym świecie. W Polsce organizacja Slow Food działa od 4 grudnia 2002 roku.
Slow Food – dzisiaj
Obecnie Slow Food działa w ponad 160 krajach i zajmuje się różnymi projektami, związanymi z żywnością i jej wpływem na planetę, kulturę, politykę oraz ludzi.
Filozofia organizacji opiera się na 3 filarach:
- Spożywanie żywności dobrej jakości, smacznej i zdrowej
- Produkcja żywności, która nie szkodzi środowisku, chroni naszą planetę
- Uczciwe ceny dla konsumentów i dobre płace dla producentów
Manifest Slow Food
Slow food promuje kuchnię regionalną. Całkowicie przeciwstawia się żywności typu fast food oraz stylowi życia, który jej towarzyszy – życiu w pośpiechu, stresie i jedzeniu posiłków w samotności. Jednocześnie promuje zdrowy styl życia, w tym sposób żywienia, a także dbałość o środowisko naturalne.
Patronem i symbolem ruchu jest ślimak, który obrazuje tryb życia jaki warto wspierać i prowadzić.
Co to oznacza dla konsumentów?
Już dziś około 90% światowej produkcji żywności obejmuje 10 spośród milionów gatunków warzyw. Codziennie znikają z powierzchni ziemi przeróżne gatunki roślin i zwierząt. My natomiast sięgamy po produkty masowe oraz żywność typu fast food. Niedługo nie będziemy mieli szansy, aby próbować nowe smaki i odkrywać nieznane potrawy. Wspierajmy zatem slow food – organizację chroniącą nasze prawo do smaku.
Dołącz do 4000 osób, którym pomogłam
Jako dietetyk rozumiem, że dokonywanie zdrowych wyborów może być wyzwaniem, szczególnie dla osób zapracowanych lub nie mających wiedzy na temat żywienia. Dlatego oferuję jednorazowe konsultacje oraz pakiet 4 indywidualnych konsultacji, które pomogą Ci opracować spersonalizowany plan zdrowego odżywiania. Uczę uważnego jedzenia, które jest skutecznym podejściem do kultywowania zdrowej relacji z jedzeniem. Dodatkowo mój Kurs Świadomego Odżywiania zapewnia dogłębną edukację i praktyczne narzędzia aby podejmować zdrowe wybory. Dzięki mojemu wsparciu i wskazówkom możesz dokonywać świadomych wyborów i osiągać swoje cele zdrowotne.
Jakie produkty są polecane przez Slow Food?
Do produktów promowanych przez organizację należą:
– sery: oscypek, bundz owczy, bundz krowi, bryndza, gołka, sidziński ser, świeże sery kozie, sery twarogowe,
– wędliny: kiełbasa lisiecka, polędwica w ziołach, kiełbasa królewska, wątrobiana,
– alkohole: wino jabłkowe Slavena, miody pitne,
– pieczywo: bułki kukiełki, chleb razowy, chleb żytni z łopaty na zakwasie i inne.
UWAGA! Nie wszystkie oscypki czy miody pitne są promowane. Lista produktów znajduje się na polskiej stronie organizacji Slow Food.
Chcesz zostać członkiem slow food?
Jeżeli chcesz wesprzeć organizację lub zostać jej członkiem zajrzyj na oficjalną stronę Slow Food slowfood.com lub Slow Food Polska slowfood.pl Już od dziś możesz wspierać tradycyjne smaki!