[elementor-template id=”18185″]

[elementor-template id=”11556″]

Od czego zależy indeks glikemiczny chleba?

Indeks glikemiczny (IG) określa szybkość, z jaką po posiłku podwyższa się poziom cukru we krwi. Ma on znaczenie w diecie osób, które chcą schudnąć, mają cukrzycę lub insulinooporność czy też inne choroby, przy których zalecana jest dieta o niskim indeksie i ładunku glikemicznym np. PCOS.

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki chleb ma niski indeks glikemiczny należy wziąć pod uwagę kilka czynników: skład pieczywa, recepturę i sposób produkcji, skład całego posiłku oraz indywidualną reakcję organizmu.

  1. Indeks glikemiczny chleba zależy od jego składu, a przede wszystkim:
    • rodzaju mąki*, z której został upieczony (chleb z mąki o niskim przemiale – mąki oczyszczonej – ma wyższy IG od chleba z mąki razowej lub pełnoziarnistej),
    • dodatków węglowodanowych: cukru, miodu, suszonych owoców, słodu (takie dodatki podwyższają IG),
    • dodatków białkowo-tłuszczowych: nasion, ziaren, orzechów, oleju, maślanki (takie dodatki obniżają IG),
    • ilości błonnika pokarmowego w produkcie (błonnik pokarmowy zmniejsza IG).
  2. Wiele zależy również od receptury danego chleba i sposobu jego produkcji – chleb razowy w jednej piekarni może się różnić od chleb razowego z drugiej. Dlatego, jeżeli mamy dostęp do składu pieczywa, warto uważnie go przeczytać.
  3. Indeks glikemiczny całego posiłku, w którym jednym ze składników jest pieczywo np. kanapki czy sałatka z grzankami, zależy również od składu całego dania.
  4. Co więcej każda osoba może inaczej reagować na dany produkt spożywczy. Dlatego wartość indeksu glikemicznego to jedynie wskazówka – zawsze należy patrzeć na całokształt diety i indywidualną reakcję po posiłku.

*Gdy na etykiecie pieczywa nie jest podany typ mąki, ani informacja czy jest to mąka razowa lub z pełnego ziarna, prawdopodobnie oznacza to, że jest to mąka oczyszczona – ma wysoki IG.

Podział produktów względem indeksu glikemicznego:

Wysoki IG > 70

Średni IG 55-70

Niski IG </= 55

Jaki chleb ma niski indeks glikemiczny?

Mimo, iż nazwy niektórych rodzajów pieczywa w wielu piekarniach są takie same, mogą mieć inną recepturę. Producent sam decyduje o tym jaki skład ma pieczywo. Dlatego, jeżeli zależy Ci na tym, aby znaleźć pieczywo o niskim IG warto czytać etykiety. Każda piekarnia ma obowiązek podać Ci skład pieczywa, które chcesz kupić (często jest on dostępny na stronie internetowej piekarni). 

Do najbardziej popularnych chlebów o niskim indeksie glikemicznym, należą:

[elementor-template id=”11533″]

Moje zdanie na temat chleba z niskim IG

Jeśli jesteś jedną z osób, które ze względów zdrowotnych są na diecie o niskim IG lub chcą schudnąć, pieczywo o niskim IG, takie jak pieczywo pełnoziarniste lub razowe jest doskonałą alternatywą dla białego, pszennego chleba. Chleb o niskim indeksie glikemicznym można kupić w wielu piekarniach, można również taki chleb upiec samemu. To naprawdę bardzo proste! Do niedawna sama myślałam, że jest to skomplikowane i mało prawdopodobne, abym mogła znaleźć na to czas. Jednak przekonałam się, że pieczywo domowe jest najlepsze i obecnie rzadko kiedy kupuję chleb w sklepie. W tym artykule znajdziesz przepis na mój chleb.

Warto również pamiętać, że każda osoba może inaczej reagować na dany produkt – jest to bardzo osobnicza kwestia. Dlatego wartość indeksu glikemicznego to jedynie wskazówka, a zawsze należy patrzeć na całokształt diety i indywidualną reakcję po posiłku. Jeśli chcesz zacząć odżywiać się świadomie i poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, chętnie Ci w tym pomogę. Jako dietetyk oferuję indywidualne konsultacje online, uczę świadomego odżywiania oraz zapewniam edukację i narzędzia pomagające osiągać cele zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *