- Woda jest kluczowym składnikiem organizmu, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania.
- Niemowlęta i małe dzieci mają wysokie zapotrzebowanie na wodę, ponieważ ich ciała składają się w około 75-80% z wody.
- Picie wody wspomaga wiele funkcji organizmu, takich jak regulacja temperatury ciała i praca nerek.
- Wprowadzenie wody do diety niemowlaka może być wyzwaniem ze względu na jej neutralny smak.
- Poniżej znajdziesz 10 sposobów, jak nauczyć niemowlę pić wodę oraz dodatkowe wskazówki dotyczące prawidłowego nawodnienia.
10 sposobów, jak nauczyć niemowlę pić wodę
Na początku wprowadzania nowych produktów niemowlak może niechętnie próbować wody ze względu na jej neutralny smak. Mleko matki i mleko modyfikowane są słodkie, co kształtuje preferencje smakowe dziecka. To jednak nie oznacza, że dziecko nie polubi wody – po prostu jeszcze jej nie zna. Poniżej znajdziesz listę, która pomoże Ci rozwiązać ten problem.
- Im wcześniej, tym łatwiej. Podawaj wodę jako pierwszy napój od momentu rozszerzania diety.
- Zawsze podawaj dziecku najpierw wodę. Jeśli na początku jej odmawia, może to oznaczać, że nie jest spragnione. Regularnie próbuj wprowadzać wodę – przyzwyczajenie się do nowego smaku może chwilę potrwać.
- Daj dobry przykład. Jeśli w Waszej rodzinie rzadko pije się wodę, dziecko może mieć trudności z akceptacją tego napoju.
- Traktuj picie wody jak coś oczywistego i naturalnego. Nie namawiaj dziecka na siłę, aby piło wodę, ale miej ją zawsze w zasięgu wzroku.
- Jeśli dziecko nie chce pić wody, nie podawaj mu innych płynów (szczególnie słodkich). Pozwól mu nauczyć się rozpoznawać pragnienie i akceptować wodę.
- Unikaj negatywnych komentarzy na temat niechęci dziecka do picia wody (zwłaszcza w jego obecności). Może to tylko zwiększyć jego opór wobec tego napoju.
- Dodaj do wody zielone listki mięty, bazylii, plasterki ogórka, cytryny czy truskawek. Kolorowa wodą może być bardziej atrakcyjna i zachęcać dziecko do jej picia.
- Regularnie pytaj dziecko, czy ma ochotę się napić. Czasem dzieci są tak zajęte, że nie zauważają swojego pragnienia.
- Nie próbuj zmuszać dziecka do picia wody za wszelką cenę, zwłaszcza gdy jest głodne lub zmęczone.
- Edukuj swoje dziecko od najmłodszych lat o korzyściach zdrowotnych picia wody i zdrowym stylu życia.
Ile wody powinno pić niemowlę?
Niemowlęta do 6 miesiąca życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki lub, jeśli to niemożliwe, mlekiem modyfikowanym. Dodatkowe podawanie wody nie jest konieczne, nawet w upalne dni.
U niemowląt karmionych piersią dopajanie wodą może zaburzyć laktację, ponieważ maluch rzadziej sięga po pierś, co skutkuje mniejszą produkcją mleka.
Niemowlętom karmionym mlekiem modyfikowanym można podawać wodę, jeśli jest bardzo gorąco lub jeśli dziecko ma wysoką gorączkę.
Zapotrzebowanie na wodę u niemowląt do 6 miesiąca życia wynosi około 100-150 ml na 1 kg masy ciała, dostarczanej z mlekiem.
Wodę do picia należy podawać dzieciom od momentu rozszerzania diety, czyli od około 6 miesiąca życia. Na początku nie muszą to być duże ilości, ponieważ nadal podstawą diety jest mleko oraz inne produkty zawierające duże ilość wody, takie jak warzywa i owoce. Dzieci w wieku od około 6 miesiąca do 1 roku życia powinny spożywać w sumie około 800-1000 ml wody.
Ile wody powinno pić małe dziecko?
Ilość wody, jaką dziecko powinno wypijać w ciągu dnia, zależy od wielu czynników, m.in. wieku, masy ciała, stanu fizjologicznego oraz temperatury otoczenia.
Małe dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia powinny przyjmować około 100-150 ml wody na 1 kg masy ciała. Średnio wynosi to około 1300 ml, ale nie musi być to sama woda. Na tę ilość powinny składać się zarówno woda do picia, jak i zupy, mleko czy soki warzywne, a więc również jedzenie, które w składzie ma dużo wody.
Jeśli dziwi Cię fakt, że dziecko potrzebuje aż tyle wody, pamiętaj, że jego zapotrzebowanie na ten składnik jest około czterokrotnie większe niż u osoby dorosłej.
Jaką wodę podawać niemowlętom i małym dzieciom?
Dzieci do 1 roku życia powinny pić wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną (zawierającą poniżej 500 mg składników mineralnych/dl) i niskosodową (poniżej 10 mg sodu/dl). Powyżej 1 roku życia można wybierać wodę niskozmineralizowaną lub średniozmineralizowaną. Taka woda będzie optymalna dla maluchów i nie zaburzy pracy nerek.
Można również podawać wodę z kranu, jeśli jest odpowiednio uzdatniana i spełnia wymogi sanitarne. Woda z kranu zawiera więcej składników mineralnych niż woda źródlana, ale są to nadal małe ilości, które niemowlęta oraz małe dzieci mogą pić.
Przed podaniem wody z kranu niemowlakowi zaleca się jej wcześniejsze przegotowanie, aby uniknąć potencjalnych zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Taka woda ma niepodważalne zalety: nie jest pakowana w plastikowe butelki, co pomaga w ochronie naszej planety, oraz jest tańsza.
Pakowanie żywności i napojów w plastik budzi wiele kontrowersji. Według badań, plastik może reagować chemicznie z żywnością i napojami oraz zawierać związki endokrynologicznie czynne, które mogą negatywnie wpływać na organizm.
Decydując się na podawanie wody butelkowanej pamiętaj, aby przechowywać ją w miejscu zacienionym i zużyć w ciągu 24 godzin po otwarciu.
Jeśli Twój wybór padł na wodę z kranu, koniecznie pamiętaj, aby po odkręceniu kranu spuścić nieco wody, a dopiero potem nabrać ją do picia. Robiąc tak, usuwasz z kranu wodę, która mogła przez pewien czas stać w rurach i potencjalnie zawierać zanieczyszczenia mikrobiologiczne, takie jak bakterie czy osady. Jest to szczególnie istotne w przypadku starszych instalacji wodociągowych lub kiedy kran był nieużywany przez dłuższy czas. Dzięki tej praktyce poprawiasz jakość i bezpieczeństwo pobieranej wody z kranu.
Czy woda smakowa jest zdrowa dla dziecka?
Produkty takie jak woda smakowa prawie zawsze nie mają nic wspólnego ze zdrowym napojem. Najczęściej pod tą postacią kryją się napoje niezdrowe, wypełnione cukrem lub jego zamiennikami, a na etykiecie widnieje cała tablica Mendelejewa. Dlatego zawsze należy uważnie czytać skład.
Jeżeli w wodzie smakowej oprócz samej wody i naturalnego aromatu smakowego jest dodatek czegoś innego, a patrząc na wartości odżywcze widzimy, że napój dostarcza kalorii (zwykła woda ma 0 kcal), należy natychmiast odstawić go na półkę. Taka woda smakowa nie jest zdrowa dla dzieci ani dla dorosłych.
Można natomiast samodzielnie przygotować wodę smakową w domu, co będzie dobrym napojem dla każdego.
Taka forma wody smakowej jest często zdrowsza, ponieważ można kontrolować składniki dodawane do wody, unikając nadmiaru cukru czy innych sztucznych dodatków.
Domowa woda smakowa:
- dzbanek wody💦,
- kilka listków mięty lub bazylii,
- dodatek smakowy: ogórek w plasterkach🥒, truskawka w plasterkach🍓, kawałki arbuza🍉, kilka jeżyn lub borówek 🫐.
Do wody wystarczy wrzucić umyte dodatki, takie jak owoce lub warzywa i cieszyć się wodą o delikatnym, świeżym zapachu.
Czy dziecku można podawać soki i herbatki?
Częstym błędem jest myślenie, że małe dziecko nie lubi wody i podawanie mu wody smakowej, soków z butelki przeznaczonych dla dzieci, soków zagęszczonych do rozcieńczania lub herbatek granulowanych. Jednakże wszystkie te produkty zawierają duże ilości cukrów prostych, które nie tylko występują naturalnie w owocach, ale także są dodawane w celu poprawienia smaku. Dodatkowo, podawanie słodkich napojów może przyzwyczaić dziecko do smaku słodkiego, co utrudnia przyzwyczajanie go do picia czystej wody.
Dołącz do 4000 osób, którym pomogłam
Jako dietetyk rozumiem, że dokonywanie zdrowych wyborów może być wyzwaniem, szczególnie dla osób zapracowanych lub nie mających wiedzy na temat żywienia. Dlatego oferuję jednorazowe konsultacje oraz pakiet 4 indywidualnych konsultacji, które pomogą Ci opracować spersonalizowany plan zdrowego odżywiania. Uczę uważnego jedzenia, które jest skutecznym podejściem do kultywowania zdrowej relacji z jedzeniem. Dodatkowo mój Kurs Świadomego Odżywiania zapewnia dogłębną edukację i praktyczne narzędzia aby podejmować zdrowe wybory. Dzięki mojemu wsparciu i wskazówkom możesz dokonywać świadomych wyborów i osiągać swoje cele zdrowotne.
Co podawać dziecku do picia zamiast wody?
Woda jest najlepszym i najważniejszym składnikiem diety, którego nie można zastąpić niczym innym.
Jeśli nadal masz trudności z przyzwyczajeniem dziecka do picia wody, możesz podawać mu inne płyny, ale pamiętaj, że jest to jedynie urozmaicenie i nie zastąpi czystej wody.
Podawanie dziecku innych płynów niż woda nie zwiększy jego chęci do picia wody, co powinno być Twoim priorytetem.
Już od momentu rozszerzania diety dzieciom można podawać herbatkę rooibos (polecana zwłaszcza u dzieci i osób z problemami z przewodem pokarmowym), herbatkę owocową z suszonych owoców, np. z dzikiej róży, malin lub rumianek. Jednakże herbatki nie powinny całkowicie zastępować picia wody. Pamiętaj, że podając tylko inne niż woda płyny do picia, nie nauczysz dziecka jej smaku, co jest najprostsze w okresie kształtowania nawyków żywieniowych, czyli w pierwszych 3 latach życia.
Dzieciom powyżej 1 roku życia można podawać sok owocowy (przygotowany własnoręcznie lub kupny bez dodatku cukru), ale maksymalnie raz dziennie w niewielkich ilościach (w zależności od wieku około 100-200 ml). Taki sok należy traktować jako posiłek, a nie napój do gaszenia pragnienia dziecka. Najlepiej jednak samodzielnie zmiksować owoce i przygotować pyszny koktajl.
Soki zagęszczone oraz herbatki granulowane praktycznie zawsze zawierają dodatek cukrów prostych, takich jak glukoza. Takie produkty nie powinny być podawane dzieciom.
Jak nawadniać dziecko, gdy nie chce pić?
Zwłaszcza w czasie upałów jest to konieczne. Pamiętaj jednak, że woda jest również elementem pożywienia. Dlatego oprócz picia wody, możesz także podawać dziecku nawadniające produkty, takie jak:
- warzywa,
- owoce,
- mleko,
- jogurty,
- zupy, także na zimno, np. chłodnik lub zupę owocową.
Do najlepiej nawadniających warzyw i owoców zaliczyć można:
- arbuza,
- truskawki,
- melona,
- cytrusy,
- czereśnie,
- wiśnie,
- winogrona,
- ogórki,
- cukinię,
- pomidora,
- rzodkiewki,
- paprykę,
- marchewkę.
Jak mogę pomóc?
Wprowadzenie wody do diety niemowlaka jest kluczowe dla jego zdrowia i wymaga cierpliwości oraz konsekwencji. Zachęcanie dziecka do picia wody od najmłodszych lat, unikanie słodkich napojów oraz edukacja rodziców na temat korzyści zdrowotnych wody stanowią fundamenty w budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych.
Jako dietetyk wspieram rodziców na tej drodze, oferując praktyczne porady i wskazówki, jak wprowadzić wodę do codziennej diety dziecka i promować zdrowy styl życia już od najwcześniejszych lat.