udostępnij
😙

10 porad, gdy niemowlę nie chce pić wody 💧

Czas czytania: 7 min.
niemowle nie chce pić wody wiec wylewa wszystko z kubeczka

Dietetyk

Czas czytania: 7 min.

Aktualzacja

/

Ile wody powinno wypijać dziecko? Co można podawać maluchowi do picia oprócz wody? Jak przekonać dzieci do picia wody? Rodzice myśląc, że malec nie lubi wody, często podają soki dla dzieci z butelki 🍼 lub soki zagęszczone do rozcieńczania z wodą. A to błąd.

Spis treści

Dietetyk online Aleksandra Kilen Zasieczna

Woda jest podstawowym składnikiem naszego organizmu, który codziennie musimy dostarczać z naszą dietą – w postaci płynów lub pożywienia. Woda pełni wiele ważnych funkcji m.in.: utrzymuje prawidłową temperaturę ciała, nawilża, transportuje niezbędne składniki w organizmie i warunkuje prawidłową pracę nerek. Niedobór wody zaburza funkcjonowanie organizmu i może powodować takie objawy jak ból i zawroty głowy, senność czy osłabienie. Jest również szczególnie groźny dla niemowląt i małych dzieci, których ciała składają się w około 75-80 % z wody.

Ile wody powinno pić niemowlę?

Niemowlęta do 6 miesiąca życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem (z piersi lub w sytuacji gdy nie jest to możliwe – mlekiem modyfikowanym) i podawanie dodatkowo wody nie jest konieczne, nawet w upalne dni. U kobiet karmiących piersią może to wręcz zaburzyć laktację, ponieważ maluch rzadziej wtedy sięga po pierś, przez co produkcja mleka może się zmniejszyć. 

Natomiast u dzieci, którym podaje się mleko modyfikowane można ewentualnie podać dodatkowo wodę do picia, jeśli jest naprawdę gorąco lub jeśli dziecko ma wysoką gorączkę.

Zapotrzebowanie na wodę u niemowląt do 6 miesiąca życia wynosi około 100-150 ml na 1 kg masy ciała. Jest to woda dostarczana z mlekiem.

Wodę do picia należy podawać dzieciom od momentu rozszerzania diety, czyli od około 6 miesiąca życia. Na początku nie muszą być to duże ilości, ponieważ nadal podstawą diety jest mleko i inne produkty zawierające duże ilość wody takie jak warzywa i owoce. Dzieci w wieku od około 6 miesiąca życia do 1 roku życia powinny spożywać w sumie około 800-1000 ml wody. 

Ile wody powinno pić małe dziecko?

Ilość wody jaką dziecko powinno wypijać w ciągu dnia zależy od wielu czynników m.in. wieku, masy ciała, stanu fizjologicznego czy temperatury otoczenia.

Małe dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia powinny przyjmować około 100-150 ml wody na 1 kg masy ciała. Średnio jest to około 1300 ml, ale nie musi być to sama woda. Na tę ilość powinny składać się zarówno woda do picia, jak i  zupy, mleko czy soki warzywne, a więc również jedzenie, które w składzie ma dużo wody.

Jeśli dziwi Cię fakt, że dziecko potrzebuje aż tyle wody pamiętaj, że jego zapotrzebowanie na ten składnik jest około 4-krotnie większe niż u osoby dorosłej.

Jaką wodę podawać niemowlętom i małym dzieciom?

Dzieci do 1 roku życia powinny pić wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną (zawierającą poniżej 500 mg składników mineralnych/dl) i niskosodową (poniżej 10 mg sodu/dl). Powyżej 1 roku życia można wybierać wodę niskozmineralizowaną lub średniozmineralizowaną. Taka woda będzie optymalna dla maluchów i nie zaburzy pracy nerek.

Można również podawać wodę z kranu, jeśli jest odpowiednio uzdatniana i spełnia wymogi sanitarne. Woda z kranu ma więcej składników mineralnych niż woda źródlana, ale nadal są to małe ilości i niemowlęta oraz małe dzieci mogą ją pić. Podając wodę z kranu niemowlakowi należy ją wcześniej przegotować, aby uniknąć ewentualnych zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Taka woda ma niepodważalne plusy – nie jest pakowana w plastikowe butelki, które zaśmiecają naszą planetę i jest tania. Dodatkowo pakowanie żywności i napojów w plastik również budzi sporo kontrowersji. Wg badań plastik może chemicznie reagować z żywnością i napojami oraz może zawierać związki endokrynnie czynne wpływające negatywnie na organizm.

Jeśli decydujesz się na podawanie wody butelkowanej pamiętaj, aby przechowywać ją w miejscu zacienionym, a po otwarciu zużyć ją w ciągu 24 godzin.

Jeśli Twój wybór padł na wodę z kranu koniecznie pamiętaj, żeby po odkręceniu kranu spuścić nieco wody, a dopiero potem nabrać wodę do picia. 

Czy woda smakowa jest zdrowa dla dziecka?

Produkty takie jak woda smakowa prawie zawsze nie mają nic wspólnego ze zdrowym napojem. Najczęściej pod tą postacią kryją się niezdrowe napoje wypełnione cukrem lub jego zamiennikami, a na etykiecie widnieje cała tablica Mendelejewa. Dlatego zawsze należy uważnie czytać skład i jeżeli w wodzie smakowej oprócz samej wody i naturalnego aromatu smakowego jest dodatek czegoś innego, a patrząc na wartości odżywcze widzimy, że napój dostarcza kalorii (woda ma 0 kcal), należy czym prędzej odstawić go na półkę. Taka woda smakowa nie jest zdrowa dla dziecka, jak również nie jest zdrowa dla osoby dorosłej.

Można natomiast wodę smakową zrobić samodzielnie w domu i to będzie dobry napój dla każdego.

Domowa woda smakowa:

 • dzbanek wody 💧,
 • kilka listków mięty lub bazylii,
 • dodatek smakowy: ogórek w plasterkach/truskawka w plasterkach/kawałki arbuza/kilka jeżyn 🍓🍉🥒

Do wody wystarczy wrzucić umyte i ewentualnie umyte dodatki. Nie wyciskaj owoców, niech tylko nadadzą aromatu wodzie i atrakcyjnego wyglądu. Nie chodzi o to, aby pić wodę z wyciśniętym sokiem, ale wodę o zapachu owoców lub ogórków.

Czy dziecku można podawać soki i herbatki?

Częstym błędem rodziców jest myślenie, że malec nie lubi wody i podawanie wody smakowej, soków z butelki (dla dzieci) lub soków zagęszczonych do rozcieńczania z wodą. Pojawiają się także herbatki granulowane. Ale uwaga! – wszystkie te produkty dostarczają dużych ilości cukrów prostych, nie tylko występujących naturalnie w owocach, ale także dodawanych dla polepszenia smaku. Poza tym podawanie słodkich napojów dodatkowo przyzwyczaja dziecko do smaku słodkiego i trudniej będzie je przekonać do czystej wody.

Dietetyk online Aleksandra Kilen Zasieczna
Dołącz do 4000 osób, którym pomogłam

Jako dietetyk rozumiem, że dokonywanie zdrowych wyborów może być wyzwaniem, szczególnie dla osób zapracowanych lub nie mających wiedzy na temat żywienia. Dlatego oferuję jednorazowe konsultacje oraz pakiet 4 indywidualnych konsultacji, które pomogą Ci opracować spersonalizowany plan zdrowego odżywiania. Uczę uważnego jedzenia, które jest skutecznym podejściem do kultywowania zdrowej relacji z jedzeniem. Dodatkowo mój Kurs Świadomego Odżywiania zapewnia dogłębną edukację i praktyczne narzędzia aby podejmować zdrowe wybory. Dzięki mojemu wsparciu i wskazówkom możesz dokonywać świadomych wyborów i osiągać swoje cele zdrowotne.

Co mogę podawać dziecku do picia zamiast wody?

Woda jest najlepszym i najważniejszym składnikiem diety. Nie można jej niczym zastąpić. Najlepszym pomysłem zamiast wody do picia jest podawanie domowej wody smakowej na przykład takiej na jaką przepis podałam wyżej.

Jednak, jeśli nadal masz trudności z przyzwyczajeniem dziecka do picia wody możesz podawać mu inne płyny, ale miej na uwadze, że jest to jedynie urozmaicenie i nie zastąpi czystej wody.

Podawanie innych płynów niż woda nie spowoduje, iż dziecko zacznie ją pić, a na tym powinno Ci zależeć najbardziej.

Dzieciom już od momentu rozszerzania diety można podawać herbatkę rooibos (polecana zwłaszcza u dzieci i osób z problemami z pracą przewodu pokarmowego), herbatkę owocową z suszonych owoców np. z dzikiej róży, malin czy rumianek. Herbatki jednak nadal nie powinny całkowicie zastępować wody. Pamiętaj, że podając jedynie inne niż woda płyny do picia, nie przyzwyczaisz dziecka do jej smaku wtedy, kiedy jest to tak naprawdę najłatwiejsze – na etapie kształtowania się nawyków żywieniowych, czyli w pierwszych 3 latach życia.

Dzieciom powyżej 1 roku życia można podawać sok owocowy (przygotowany własnoręcznie lub kupny bez dodatku cukru), ale raz dziennie w niewielkich ilościach (w zależności od wieku około 100-200 ml). Taki sok należy traktować jako posiłek a nie napój, którym gasimy pragnienie dziecka. Najlepiej jednak samodzielnie zmiksować owoce i zrobić pyszny koktajl.

Soki zagęszczone oraz herbatki granulowane praktycznie zawsze mają dodatek cukrów prostych (np. glukozę). Takich produktów nie należy podawać dzieciom. 

Jak nawadniać dziecko, gdy nie chce pić?

Zwłaszcza w czasie upałów może być to problem. Pamiętaj jednak, że woda jest również elementem pożywienia. Dlatego oprócz lub do czasu aż Twoje dziecko nie zacznie pić wody, zamiast niej możesz także podawać:

 • warzywa,
 • owoce,
 • mleko,
 • jogurty,
 • zupy także na zimno np. chłodniki, zupy owocowe.

Do najlepiej nawadniających warzyw i owoców zaliczyć można:

 • arbuza,
 • truskawki,
 • melona,
 • cytrusy,
 • czereśnie,
 • wiśnie,
 • winogrona
 • ogórki,
 • cukinię,
 • pomidora,
 • rzodkiewki,
 • paprykę,
 • marchewkę.

10 sposobów jak nauczyć niemowlę pić wodę:

wzburzona czysta woda

Być może na początku przygody z wprowadzaniem nowych produktów u niemowlaka, niechętnie będzie próbował wody ze względu na jej neutralny smak. Mleko mamy i mleko modyfikowane są raczej słodkie, co wpływa na preferencje smakowe dziecka. Nie oznacza to wcale, że dziecko nie lubi innych smaków – także smaku wody. Po prostu ich jeszcze nie zna. Na szczęście poniżej przygotowałam listę, która pomoże Ci uporać się z tym problemem.

 1. Im wcześniej tym łatwiej. Podawaj wodę jako pierwszy napój (od momentu rozszerzania diety).
 2. Podając maluchowi napój do picia zawsze powinna być to woda. Jeśli Twoje dziecko będzie na początku jej odmawiać, oznacza to prawdopodobnie, że nie jest spragnione. Warto codziennie, konsekwentnie próbować podawać dziecku wodę – do nowego smaku trzeba się przyzwyczaić.
 3. Dawaj dobry przykład. Jeśli w Waszej Rodzinie nie pije się wody, to dziecko również może mieć z nią “problem”.
 4. Traktuj picie wody jako coś oczywistego. Nie namawiaj stale dziecka do picia wody, po prostu niech będzie w jego otoczeniu, w zasięgu wzroku.
 5. Jeśli dziecko nie chce pić wody nie podawaj mu innych płynów (być może nie jest spragnione). Jeśli będzie otrzymywał inne (słodkie) płyny w końcu przyzwyczai się do tego, a Tobie będzie coraz trudniej wprowadzić wodę.
 6. Nie mów innym (zwłaszcza w obecności dziecka), że masz trudność z przekonaniem go do picia wody, że Twoje dziecko nie chce pić wody. To tylko wzmacnia w nim niechęć do tego napoju – jest to siła sugestii.
 7. Możesz podawać wodę z dodatkiem zielonych listków mięty czy bazylii, z plasterkami ogórka (tak, ogórka 🙂), cytryny czy truskawek – kolory zachęcają do próbowania.
 8. Pytaj dziecko czy chce mu się pić i wówczas podawaj wodę. Czasem dzieci są tak zajęte tym co robią, że nie zwracają uwagi na pragnienie. 
 9. Nie podawaj dziecku wody za wszelką cenę – zwłaszcza gdy jest głodne i zmęczone.  
 10. Edukuj swojego maluszka od najmłodszych lat. Wyjaśniaj dlaczego woda jest zdrowa, jak wpływa na organizm, co się dzieje, gdy pijemy jej za mało (tak samo warto edukować na temat zdrowej diety).
Czy artykuł był pomocny?
TakNie

Twoja prywatność

Używamy plików cookie i podobnych technologii, aby personalizować treści i zapewniać lepszą jakość naszych usług. Klikając „Akceptuję” lub włączając opcję w Ustawieniach plików cookie, wyrażasz na to zgodę zgodnie z naszą polityką prywatności.

[latepoint_customer_dashboard]