udostępnij
😙

Jaka powinna być prawidłowa waga w ciąży?

Czas czytania: 5 min.
Brzuch kobiety w ciąży na różowym tle

Dietetyk

Czas czytania: 5 min.

Aktualzacja

/

Jeżeli jesteś w ciąży lub dopiero planujesz potomstwo i nurtuje Cię pytanie, czy Twoja waga jest prawidłowa oraz ile można przytyć w ciąży - świetnie trafiłaś. Z tego artykułu dowiesz się konkretnych informacji: ile możesz przytyć, dlaczego prawidłowa waga w ciąży jest ważna i na co idą te dodatkowe kilogramy? Zapraszam do zdobycia tych cennych informacji za jedyne kilka minut Twojej uwagi 😉

Spis treści

Dietetyk online Aleksandra Kilen Zasieczna

Prawidłowa waga w ciąży – ile powinnaś ważyć?

Prawidłowa waga w ciąży jest istotnym elementem, który wpływa na Twoje zdrowie, ale też zdrowie Twojego dziecka – i to nie tylko w życiu płodowym, lecz także później. Jednak to ile powinnaś ważyć w ciąży jest kwestią bardzo indywidualną i nie można odpowiedzieć na to pytanie, podając konkretnej liczby kilogramów.

Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) przed ciążą ma bardzo duży związek z ryzykiem nadciśnienia ciążowego, cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu czy też porodu poprzez cesarskie cięcie. Wykazano, że ponad ⅓ powikłań ciążowych może być spowodowana nadwagą i otyłością u matki.

Nie tylko wysoki wskaźnik BMI przed ciążą ma znaczenie, lecz także nadmierny przyrost masy ciała w ciąży. Jeżeli masz nadwagę lub otyłość i przybierasz na masie ciała w zbyt szybkim tempie oraz za dużo, może wiązać się to z trudnością w spadku masy ciała po ciąży i zwiększonym ryzykiem otyłości u dziecka.

Nadmierny przyrost masy ciała w ciąży zawsze ma znaczenie – nawet jeżeli twoje BMI przed ciążą było prawidłowe.

Również niedowaga i niewystarczające przybieranie na masie ciała są związane z wyższym ryzykiem powikłań ciążowych oraz nieprawidłowym stanem zdrowia dziecka po porodzie.

Dlatego tak ważna jest Twoja edukacja w tym zakresie oraz konsekwentna zmiana stylu życia na zdrowszy, ponieważ to właśnie styl życia ma największe znaczenie w utrzymaniu prawidłowej wagi przed, w i po ciąży.

Ile można przytyć w ciąży?

Termin „przytyć” nie jest tutaj odpowiedni, ale użyłam go celowo, ponieważ wiele z Nas obawia się przyrostu kilogramów w ciąży. Tymczasem na wzrost masy ciała podczas ciąży nie składa się tylko tkanka tłuszczowa, ale również powiększona macica, piersi, łożysko, płyn owodniowy, woda nagromadzona w organizmie, zwiększona ilość osocza krwi i oczywiście płód.

DODATKOWE KILOGRAMY W CIĄŻY – SKĄD SIĘ BIORĄ?*

*wartości są przybliżone (przez całą ciążę możesz przybrać około 12-18 kg, ale są kobiety, które przybierają mniej – nawet 5 kg lub sporo więcej – ponad 30 kg. Jeśli jesteś pod kontrolą lekarza i Twoje wyniki są w porządku – to nie ma się czego obawiać)

W celu kontroli masy ciała w ciąży konieczne jest oznaczenie Twojego BMI przed ciążą oraz monitorowane tempa przyrostu masy ciała w ciąży. Na tej podstawie można ustalić indywidualne zalecenia.

Jak obliczyć BMI?

BMI = masa ciała przed ciążą w kg/wzrost w m2

BMI < 18,5 – niedowaga

BMI 18,5-24,9 – prawidłowa mas ciała

BMI 25-29,9 – nadwaga

BMI > 30 – otyłość

Przykładowo: kobieta o masie ciała przed ciążą wynoszącą 70 kg i wzroście 1,72 m ma BMI równe 23,66 co wskazuje na prawidłową masę ciała.

W okresie ciąży możesz przybrać około 10-18 kg, w zależności od Twojej masy ciała przed ciążą i innych indywidualnych czynników.

BMI przed ciążąCałkowity przyrost masy ciała w ciążyPrzyrost masy ciała w I trymestrzePrzyrost masy ciała w II i III trymestrze
< 18,5 (niedowaga)12,5-18 kg2,3 kg0,5-0,6 kg/tydzień
18,5-24,9 (prawidłowa masa ciała)11,5-16 kg1,6-2 kg0,4-0,5 kg/tydzień
25-29,9 (nadwaga)7-11,5 kg1,1 kg02-0,3 kg/tydzień
>30,9 (otyłość)5-9 kg0,5 kg0,2-0,3 kg/tydzień

W ciąży bliźniaczej przyrost masy ciała może się różnić – przyjmuje się, że wynosi około 16- 20,5 kg.

W pierwszym trymestrze wzrost masy ciała jest niewielki, a czasem obserwuje się wręcz spadek wagi spowodowany brakiem apetytu, nudnościami i wymiotami. Gwałtowny wzrost masy ciała w pierwszym trymestrze należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. 

Zbyt szybki i zbyt duży wzrost masy ciała w ciąży jest niekorzystny i może być związane z:

  • cukrzycą ciężarnych,
  • nadciśnieniem tętniczym,
  • zatruciem ciążowym,
  • obrzękiem nóg,
  • bólami kręgosłupa,
  • żylakami,
  • hemoroidami,
  • złym ułożeniem płodu,
  • wadami wrodzonymi u dziecka,
  • otyłością u dziecka. 
Dietetyk online Aleksandra Kilen Zasieczna
Dołącz do 4000 osób, którym pomogłam

Jako dietetyk rozumiem, że dokonywanie zdrowych wyborów może być wyzwaniem, szczególnie dla osób zapracowanych lub nie mających wiedzy na temat żywienia. Dlatego oferuję jednorazowe konsultacje oraz pakiet 4 indywidualnych konsultacji, które pomogą Ci opracować spersonalizowany plan zdrowego odżywiania. Uczę uważnego jedzenia, które jest skutecznym podejściem do kultywowania zdrowej relacji z jedzeniem. Dodatkowo mój Kurs Świadomego Odżywiania zapewnia dogłębną edukację i praktyczne narzędzia aby podejmować zdrowe wybory. Dzięki mojemu wsparciu i wskazówkom możesz dokonywać świadomych wyborów i osiągać swoje cele zdrowotne.

Zbyt małe przybieranie na masie ciała w czasie ciąży wiąże się natomiast z:

  • gorszym rozwojem łożyska,
  • ryzykiem przedwczesnego porodu,
  • niedokrwistością u kobiety,
  • niską urodzeniową masą ciała,
  • niedoborami składników pokarmowych u dziecka i mamy,
  • niedorozwojem narządów u dziecka,
  • nieprawidłowymi proporcjami ciała u dziecka. 

Będąc w ciąży nie należy stosować restrykcyjnych diet odchudzających, które nie zapewniają wszystkich niezbędnych składników pokarmowych i wystarczającej ilości energii. Są to diety, które mogą przyczynić się do wad rozwojowych płodu oraz znacznych niedoborów pokarmowych u kobiety. Pamiętaj też, że tkanka tłuszczowa jest konieczna – wyścieła ona jamę brzuszną i w ten sposób stanowi ochronę dla płodu oraz dodatkowy materiał zapasowy na czas karmienia piersią.

Co wpływa na prawidłową waga w ciąży?

Wiesz już wszystko na temat znaczenia prawidłowej wagi w ciąży i tego ile można przytyć w ciąży. Na sam koniec zostawiam instrukcję – jak wpłynąć na swoją masę ciała – zarówno przed, w trakcie, jak i po ciąży.

Przeczytaj, udostępniaj, zapisz i wracaj do tej informacji, bo myśl powtarzana wiele razy staje się faktem 🧘‍♀️.

Na masę ciała w ciąży, a także przed i po ciąży największy wpływ ma styl życia. Elementy zdrowego stylu życia, na które powinnaś zwrócić uwagę to:

  • zrównoważone odżywianie,
  • regularna aktywność fizyczna,
  • redukcja stresu,
  • wyeliminowanie używek,
  • regenerujący sen,
  • relacje społeczne.

Oprócz dbania o zdrowy styl życia bądź pod stałą opieką lekarza i monitoruj swój stan zdrowia, zwłaszcza jeżeli miałaś trudności z zajściem w ciążę lub wcześniej występowały u Ciebie dolegliwości zdrowotne.

Artykuł został napisany na podstawie przeglądu piśmiennictwa m.in.:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6888512/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5104202/

Czy artykuł był pomocny?
TakNie

Twoja prywatność

Używamy plików cookie i podobnych technologii, aby personalizować treści i zapewniać lepszą jakość naszych usług. Klikając „Akceptuję” lub włączając opcję w Ustawieniach plików cookie, wyrażasz na to zgodę zgodnie z naszą polityką prywatności.

[latepoint_customer_dashboard]