Cześć! Życzę Ci miłej lektury. Potrzebujesz wiedzy i wsparcia, aby odżywiać się świadomie? Kliknij tutaj po pomoc
Prawidłowa waga w ciąży – ile powinnaś ważyć?
Prawidłowa waga w ciąży jest istotnym elementem, który wpływa na Twoje zdrowie, ale też zdrowie Twojego dziecka – i to nie tylko w życiu płodowym, lecz także później. Jednak to ile powinnaś ważyć w ciąży jest kwestią bardzo indywidualną i nie można odpowiedzieć na to pytanie, podając konkretnej liczby kilogramów.
Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) przed ciążą ma bardzo duży związek z ryzykiem nadciśnienia ciążowego, cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu czy też porodu poprzez cesarskie cięcie. Wykazano, że ponad ⅓ powikłań ciążowych może być spowodowana nadwagą i otyłością u matki.
Nie tylko wysoki wskaźnik BMI przed ciążą ma znaczenie, lecz także nadmierny przyrost masy ciała w ciąży. Jeżeli masz nadwagę lub otyłość i przybierasz na masie ciała w zbyt szybkim tempie oraz za dużo, może wiązać się to z trudnością w spadku masy ciała po ciąży i zwiększonym ryzykiem otyłości u dziecka.
Nadmierny przyrost masy ciała w ciąży zawsze ma znaczenie – nawet jeżeli twoje BMI przed ciążą było prawidłowe.
Również niedowaga i niewystarczające przybieranie na masie ciała są związane z wyższym ryzykiem powikłań ciążowych oraz nieprawidłowym stanem zdrowia dziecka po porodzie.
Dlatego tak ważna jest Twoja edukacja w tym zakresie oraz konsekwentna zmiana stylu życia na zdrowszy, ponieważ to właśnie styl życia ma największe znaczenie w utrzymaniu prawidłowej wagi przed, w i po ciąży.
Ile można przytyć w ciąży?
Termin „przytyć” nie jest tutaj odpowiedni, ale użyłam go celowo, ponieważ wiele z Nas obawia się przyrostu kilogramów w ciąży. Tymczasem na wzrost masy ciała podczas ciąży nie składa się tylko tkanka tłuszczowa, ale również powiększona macica, piersi, łożysko, płyn owodniowy, woda nagromadzona w organizmie, zwiększona ilość osocza krwi i oczywiście płód.
DODATKOWE KILOGRAMY W CIĄŻY – SKĄD SIĘ BIORĄ?*
*wartości są przybliżone (przez całą ciążę możesz przybrać około 12-18 kg, ale są kobiety, które przybierają mniej – nawet 5 kg lub sporo więcej – ponad 30 kg. Jeśli jesteś pod kontrolą lekarza i Twoje wyniki są w porządku – to nie ma się czego obawiać)
W celu kontroli masy ciała w ciąży konieczne jest oznaczenie Twojego BMI przed ciążą oraz monitorowane tempa przyrostu masy ciała w ciąży. Na tej podstawie można ustalić indywidualne zalecenia.
Jak obliczyć BMI?
BMI = masa ciała przed ciążą w kg/wzrost w m2
BMI < 18,5 – niedowaga
BMI 18,5-24,9 – prawidłowa mas ciała
BMI 25-29,9 – nadwaga
BMI > 30 – otyłość
Przykładowo: kobieta o masie ciała przed ciążą wynoszącą 70 kg i wzroście 1,72 m ma BMI równe 23,66 co wskazuje na prawidłową masę ciała.
W okresie ciąży możesz przybrać około 10-18 kg, w zależności od Twojej masy ciała przed ciążą i innych indywidualnych czynników.
BMI przed ciążą | Całkowity przyrost masy ciała w ciąży | Przyrost masy ciała w I trymestrze | Przyrost masy ciała w II i III trymestrze |
< 18,5 (niedowaga) | 12,5-18 kg | 2,3 kg | 0,5-0,6 kg/tydzień |
18,5-24,9 (prawidłowa masa ciała) | 11,5-16 kg | 1,6-2 kg | 0,4-0,5 kg/tydzień |
25-29,9 (nadwaga) | 7-11,5 kg | 1,1 kg | 02-0,3 kg/tydzień |
>30,9 (otyłość) | 5-9 kg | 0,5 kg | 0,2-0,3 kg/tydzień |
W ciąży bliźniaczej przyrost masy ciała może się różnić – przyjmuje się, że wynosi około 16- 20,5 kg.
W pierwszym trymestrze wzrost masy ciała jest niewielki, a czasem obserwuje się wręcz spadek wagi spowodowany brakiem apetytu, nudnościami i wymiotami. Gwałtowny wzrost masy ciała w pierwszym trymestrze należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.
Zbyt szybki i zbyt duży wzrost masy ciała w ciąży jest niekorzystny i może być związane z:
- cukrzycą ciężarnych,
- nadciśnieniem tętniczym,
- zatruciem ciążowym,
- obrzękiem nóg,
- bólami kręgosłupa,
- żylakami,
- hemoroidami,
- złym ułożeniem płodu,
- wadami wrodzonymi u dziecka,
- otyłością u dziecka.
Mam przeczucie, że szukasz wiedzy i wsparcia, aby z większą lekkością zadbać o siebie i
-
✨ schudnąć skutecznie oraz utrzymać efekt
- ✨ poprawić swoje relacje z jedzeniem
- ✨ polepszyć zdrowie i odzyskać energię
- ✨ być wsparciem i inspiracją dla innych osób w swoim otoczeniu
Dołącz do społeczności Nigdy Więcej Diety i raz na zawsze pozbądź się bezsensownych diet.
Zbyt małe przybieranie na masie ciała w czasie ciąży wiąże się natomiast z:
- gorszym rozwojem łożyska,
- ryzykiem przedwczesnego porodu,
- niedokrwistością u kobiety,
- niską urodzeniową masą ciała,
- niedoborami składników pokarmowych u dziecka i mamy,
- niedorozwojem narządów u dziecka,
- nieprawidłowymi proporcjami ciała u dziecka.
Będąc w ciąży nie należy stosować restrykcyjnych diet odchudzających, które nie zapewniają wszystkich niezbędnych składników pokarmowych i wystarczającej ilości energii. Są to diety, które mogą przyczynić się do wad rozwojowych płodu oraz znacznych niedoborów pokarmowych u kobiety. Pamiętaj też, że tkanka tłuszczowa jest konieczna – wyścieła ona jamę brzuszną i w ten sposób stanowi ochronę dla płodu oraz dodatkowy materiał zapasowy na czas karmienia piersią.
Co wpływa na prawidłową waga w ciąży?
Wiesz już wszystko na temat znaczenia prawidłowej wagi w ciąży i tego ile można przytyć w ciąży. Na sam koniec zostawiam instrukcję – jak wpłynąć na swoją masę ciała – zarówno przed, w trakcie, jak i po ciąży.
Przeczytaj, udostępniaj, zapisz i wracaj do tej informacji, bo myśl powtarzana wiele razy staje się faktem 🧘♀️.
Na masę ciała w ciąży, a także przed i po ciąży największy wpływ ma styl życia. Elementy zdrowego stylu życia, na które powinnaś zwrócić uwagę to:
- zrównoważone odżywianie,
- regularna aktywność fizyczna,
- redukcja stresu,
- wyeliminowanie używek,
- regenerujący sen,
- relacje społeczne.
Oprócz dbania o zdrowy styl życia bądź pod stałą opieką lekarza i monitoruj swój stan zdrowia, zwłaszcza jeżeli miałaś trudności z zajściem w ciążę lub wcześniej występowały u Ciebie dolegliwości zdrowotne.
Artykuł został napisany na podstawie przeglądu piśmiennictwa m.in.: