udostępnij
😙

Logo Poradni dietetycznej JeszFresh

Endometrioza a ciąża

Czas czytania: 3 min.
piękna kobieta w ciąży zmaga się z endometriozą

Dietetyk

Czas czytania: 3 min.

Aktualzacja

/

Endometrioza to ogólnoustrojowa choroba, na którą na całym świecie cierpi ponad 176 milionów kobiet. Nawet u 50% kobiet chorujących na endometriozę występuje niepłodność. Zajście w ciążę jest jednak możliwe.

Spis treści

Co to jest endometrioza?

Endometrioza jest to stan, gdy endometrium (błona śluzowa macicy) wychodzi poza trzon macicy. Jest to choroba całego organizmu – często wykracza poza miednicę. Leczenie jest długotrwałe, a choroba może nawracać. Więcej napisałam w artykule na temat co to jest endometrioza i jakie są jej objawy.

Przyczyny niepłodności w endometriozie

Jeśli chorujesz na endometriozę możesz mieć podwyższone stężenie cytokin prozapalnych oraz reaktywnych form tlenu, co wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym organizmu. Może to osłabiać funkcje jajników, jajowodów, endometrium i prowadzić do zaburzeń płodności, trudności w zapłodnieniu oraz implantacji – zagnieżdżenia – zarodka.

Zaburzenie płodności występuje u około 30-50% pacjentek chorujących na endometriozę.

Endometrioza a ciążą – sposoby leczenia niepłodności

W leczeniu niepłodności przy endometriozie nie stosuje się leków przeciwbólowych, ponieważ hamują jajeczkowanie (powodują zanik owulacji). Leczenie farmakologiczne stosowane w endometriozie według obecnej wiedzy nie zwiększa też płodności.

Często rozważa się leczenie chirurgiczne (w zależności od ciężkości choroby), mające na celu usunięcie torbieli, ognisk endometriozy i uwolnienie zrostów. Brak  jest jednoznacznych badań dotyczących wpływu usunięcia endometrium na płodność. Operacja może jednak negatywnie wpłynąć na tzw. rezerwę jajnikową. Leczenie chirurgiczne obecnie nie służy zwiększaniu płodności – leczenie niepłodności odbywa się innymi sposobami.

Powodzenie terapii, jakie stosuje się u kobiet z endometriozą w celu zajścia w ciążę zależy m.in. od wieku kobiety i stadium choroby.

Oczywiście na początku robi się wszystko, abyś zaszła w ciążę naturalnie. Szanse na naturalne poczęcie szacuje się na około 2-10%. Gdy brak jest efektów, proponuje się leczenie wspomagające: inseminację lub in vitro. Skuteczność inseminacji wynosi około 22%, a in vitro około 20-40%.

Endometrioza a ryzyko powikłań w ciąży

Ryzyko powikłań ciążowych u kobiety chorujących na endometriozę jest wysokie. Należą do nich m.in.: poronienie, ciążą pozamaciczna, nadciśnienie, cukrzyca ciążowa czy przedwczesny poród.

Jednocześnie ciąża to okres “leczniczy” dla kobiet z endometriozą, ponieważ następuje wówczas wzrost poziomu progesteronu, który wycisza ogniska zapalne zmniejszając ból.

Powinnaś być pod stałą opieką ginekologa, który specjalizuje się w endometriozie i zaburzeniach płodności.

Dietetyk online Aleksandra Kilen Zasieczna
Mam przeczucie, że szukasz wiedzy i wsparcia, aby z większą lekkością zadbać o siebie i
Dołącz do społeczności Nigdy Więcej Diety i raz na zawsze pozbądź się bezsensownych diet.

Dieta w endometriozie a ciąża

Dieta jest bardzo znaczącym czynnikiem, który wpływa na płodność u kobiet z endometriozą. Zalecanym modelem żywieniowym jest dieta o niskim indeksie glikemicznym.

Odpowiednia dieta, czyli po prostu sposób odżywiania, zmniejsza stan zapalny, redukuje ból, pozytywnie wpływa na owulację, zapłodnienie oraz utrzymanie się ciąży. Podstawą diety zwiększającej płodność w endometriozie jest wyeliminowanie czynników prozapalnych, takich jak alkohol i wysokoprzetworzona żywność oraz włączenie elementów przeciwzapalnych, głównie antyoksydantów. Dieta na płodność powinna być urozmaicona i dobrze zbilansowana. Dokładne zalecenia dotyczące diety w endometriozie opisałam w artykule na ten temat. Jednak podstawą jest umiejętność reagowania na emocje i codzienne sytuacje w Twoim życiu. Im więcej budujących myśli i słów, tym mniej stresu i myśli pełnych oporu. Polecam Ci serdecznie praktykowanie uważności w tym zakresie.

Podsumowanie

Częstość niepłodności u kobiet z endometriozą jest wysoka. Nierzadko, aby doszło do zapłodnienia konieczne jest leczenie metodą in vitro. Naturalne zajście w ciążę jest jednak możliwe. Pomocne jest tu świadome odżywianie oraz styl życia, który redukuje stres i zmniejsza stan zapalny organizmu.

Warto również wiedzieć, że ciąża u kobiet z endometriozą to ciąża wysokiego ryzyka, dlatego dbanie o zdrowie ma szczególne znaczenie. Zarówno w celu zajścia w ciążę jak i utrzymania zdrowej ciąży odpowiednia dieta spełnia kluczową rolę. Warto pochylić się nad tematem i sprawdzić co możesz dla siebie zrobić.

Czy artykuł był pomocny?
TakNie

Dołącz bezpłatnie do webinaru w ten czwartek

Jak schudłam 15 kg (a przy okazji odchudziłam męża o 25 kg 🤗), w zaledwie 9 miesięcy? A to wszystko bez diet i liczenia kalorii!

Liczba miejsc ograniczona! Zapisz się już teraz, żeby wziąć udział.

Jeśli nie dostałaś potwierdzenia zapisu na webinar – napisz w zakładce kontakt

Webinar odbędzie się za: 

Dni
Godz.
Min.
Sek.
PRZEDSPRZEDAŻ ZAKOŃCZONA

Dołącz bezpłatnie do webinaru w ten czwartek

Jak schudłam 15 kg (a przy okazji odchudziłam męża o 25 kg), w zaledwie 9 miesięcy? A to wszystko bez diet i liczenia kalorii!

Dni
Godz.
Min.
Sek.
PRZEDSPRZEDAŻ ZAKOŃCZONA

Liczba miejsc ograniczona! Zapisz się już teraz, żeby wziąć udział.

Jeśli nie dostałaś potwierdzenia zapisu na webinar – napisz w zakładce kontakt

Webinar na żywo poprowadzi:

Ola Kilen-Zasieczna

Dietetyczka z 12-letnim doświadczeniem oraz właścicielka Poradni Dietetycznej JeszFresh

Twoja prywatność

Używamy plików cookie i podobnych technologii, aby personalizować treści i zapewniać lepszą jakość naszych usług. Klikając „Akceptuję” lub włączając opcję w Ustawieniach plików cookie, wyrażasz na to zgodę zgodnie z naszą polityką prywatności.

[latepoint_customer_dashboard]