udostępnij
😙

Endometrioza a ciąża

Czas czytania: 3 min.
piękna kobieta w ciąży zmaga się z endometriozą

Dietetyk

Czas czytania: 3 min.

Aktualzacja

/

Endometrioza to ogólnoustrojowa choroba, na którą na całym świecie cierpi ponad 176 milionów kobiet. Nawet u 50% kobiet chorujących na endometriozę występuje niepłodność. Zajście w ciążę jest jednak możliwe.

Spis treści

Dietetyk online Aleksandra Kilen Zasieczna

Co to jest endometrioza?

Endometrioza jest to stan, gdy endometrium (błona śluzowa macicy) wychodzi poza trzon macicy. Jest to choroba całego organizmu – często wykracza poza miednicę. Leczenie jest długotrwałe, a choroba może nawracać. Więcej napisałam w artykule na temat co to jest endometrioza i jakie są jej objawy.

Przyczyny niepłodności w endometriozie

Jeśli chorujesz na endometriozę możesz mieć podwyższone stężenie cytokin prozapalnych oraz reaktywnych form tlenu, co wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym organizmu. Może to osłabiać funkcje jajników, jajowodów, endometrium i prowadzić do zaburzeń płodności, trudności w zapłodnieniu oraz implantacji – zagnieżdżenia – zarodka.

Zaburzenie płodności występuje u około 30-50% pacjentek chorujących na endometriozę.

Endometrioza a ciążą – sposoby leczenia niepłodności

W leczeniu niepłodności przy endometriozie nie stosuje się leków przeciwbólowych, ponieważ hamują jajeczkowanie (powodują zanik owulacji). Leczenie farmakologiczne stosowane w endometriozie według obecnej wiedzy nie zwiększa też płodności.

Często rozważa się leczenie chirurgiczne (w zależności od ciężkości choroby), mające na celu usunięcie torbieli, ognisk endometriozy i uwolnienie zrostów. Brak  jest jednoznacznych badań dotyczących wpływu usunięcia endometrium na płodność. Operacja może jednak negatywnie wpłynąć na tzw. rezerwę jajnikową. Leczenie chirurgiczne obecnie nie służy zwiększaniu płodności – leczenie niepłodności odbywa się innymi sposobami.

Powodzenie terapii, jakie stosuje się u kobiet z endometriozą w celu zajścia w ciążę zależy m.in. od wieku kobiety i stadium choroby.

Oczywiście na początku robi się wszystko, abyś zaszła w ciążę naturalnie. Szanse na naturalne poczęcie szacuje się na około 2-10%. Gdy brak jest efektów, proponuje się leczenie wspomagające: inseminację lub in vitro. Skuteczność inseminacji wynosi około 22%, a in vitro około 20-40%.

Endometrioza a ryzyko powikłań w ciąży

Ryzyko powikłań ciążowych u kobiety chorujących na endometriozę jest wysokie. Należą do nich m.in.: poronienie, ciążą pozamaciczna, nadciśnienie, cukrzyca ciążowa czy przedwczesny poród.

Jednocześnie ciąża to okres “leczniczy” dla kobiet z endometriozą, ponieważ następuje wówczas wzrost poziomu progesteronu, który wycisza ogniska zapalne zmniejszając ból.

Powinnaś być pod stałą opieką ginekologa, który specjalizuje się w endometriozie i zaburzeniach płodności.

Dietetyk online Aleksandra Kilen Zasieczna
Dołącz do 4000 osób, którym pomogłam

Jako dietetyk rozumiem, że dokonywanie zdrowych wyborów może być wyzwaniem, szczególnie dla osób zapracowanych lub nie mających wiedzy na temat żywienia. Dlatego oferuję jednorazowe konsultacje oraz pakiet 4 indywidualnych konsultacji, które pomogą Ci opracować spersonalizowany plan zdrowego odżywiania. Uczę uważnego jedzenia, które jest skutecznym podejściem do kultywowania zdrowej relacji z jedzeniem. Dodatkowo mój Kurs Świadomego Odżywiania zapewnia dogłębną edukację i praktyczne narzędzia aby podejmować zdrowe wybory. Dzięki mojemu wsparciu i wskazówkom możesz dokonywać świadomych wyborów i osiągać swoje cele zdrowotne.

Dieta w endometriozie a ciąża

Dieta jest bardzo znaczącym czynnikiem, który wpływa na płodność u kobiet z endometriozą. Zalecanym modelem żywieniowym jest dieta o niskim indeksie glikemicznym.

Odpowiednia dieta, czyli po prostu sposób odżywiania, zmniejsza stan zapalny, redukuje ból, pozytywnie wpływa na owulację, zapłodnienie oraz utrzymanie się ciąży. Podstawą diety zwiększającej płodność w endometriozie jest wyeliminowanie czynników prozapalnych, takich jak alkohol i wysokoprzetworzona żywność oraz włączenie elementów przeciwzapalnych, głównie antyoksydantów. Dieta na płodność powinna być urozmaicona i dobrze zbilansowana. Dokładne zalecenia dotyczące diety w endometriozie opisałam w artykule na ten temat. Jednak podstawą jest umiejętność reagowania na emocje i codzienne sytuacje w Twoim życiu. Im więcej budujących myśli i słów, tym mniej stresu i myśli pełnych oporu. Polecam Ci serdecznie praktykowanie uważności w tym zakresie.

Podsumowanie

Częstość niepłodności u kobiet z endometriozą jest wysoka. Nierzadko, aby doszło do zapłodnienia konieczne jest leczenie metodą in vitro. Naturalne zajście w ciążę jest jednak możliwe. Pomocne jest tu świadome odżywianie oraz styl życia, który redukuje stres i zmniejsza stan zapalny organizmu.

Warto również wiedzieć, że ciąża u kobiet z endometriozą to ciąża wysokiego ryzyka, dlatego dbanie o zdrowie ma szczególne znaczenie. Zarówno w celu zajścia w ciążę jak i utrzymania zdrowej ciąży odpowiednia dieta spełnia kluczową rolę. Warto pochylić się nad tematem i sprawdzić co możesz dla siebie zrobić.

Czy artykuł był pomocny?
TakNie

Twoja prywatność

Używamy plików cookie i podobnych technologii, aby personalizować treści i zapewniać lepszą jakość naszych usług. Klikając „Akceptuję” lub włączając opcję w Ustawieniach plików cookie, wyrażasz na to zgodę zgodnie z naszą polityką prywatności.

[latepoint_customer_dashboard]